Hlavní navigace

Huawei / HiSilicon vyvíjí procesory typu RISC-V, ARM je pro něj již rizikem

25. 5. 2021

Sdílet

HiSilicon Hi3861 Autor: HiSilicon

Huawei ani jeho dceřiná společnost HiSilicon nemají už zhruba dva roky na růžích ustláno. Omezen je jejich přístup k západním technologiím i ke společnostem, které je pro Huawei využívají (např. výrobní stroje v továrnách TSMC), o Google Play a dalších službách Google si může Huawei nechat jen zdát a Damoklův meč se už delší dobu vznáší i nad samotným přístupem k CPU/GPU architekturám ARM. Huawei tak hledal jiné řešení a našel RISC-V.

Jeho dceřiná společnost HiSilicon, která pro něj vytváří procesory Kirin, už delší dobu pracuje na řešeních s architekturou RISC-V. V tuto chvíli víme o vývojářské desce HiSilicon Hi3861 nesoucí maloodběrový čip pro IoT, označený Hi3861 (32bit, frekvence pouze 160 MHz), který je prvním návrhem tohoto typu u HiSilicon. Zdá se, že podobně jako svůj operační systém HarmonyOS nejdřív Huawei zacílila do TV segmentu, použitelnost RISC-V bude ověřovat také nejprve na malých zařízeních (tipuji mj. hodinky).

Výhodou RISC-V je samozřejmě to, že na něj nijak nedosáhne vláda USA. Druhým benefitem je větší otevřenost, zejména žádné licenční poplatky. Zdali ale jednoho dne přejdou telefony Huawei na SoC architektury RISC-V, je příliš brzy soudit. Podrobnosti o Hi3861 přímo na webu HarmonyOS.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 5. 2021 8:38

    Křišťan Surname

    maloodběrový čip pro IoT, označený Hi3861 (32bit, frekvence pouze 160 MHz)

    To je naopak v tomhle segmentu průměr, je zjevné že ten čip Huawei pozicuje jako konkurenta pro ESP32 (wifi+ble, IP stack, hodně RAM). Který, mimochodem, teď taky začíná migraci na RISC-V :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.