Hlavní navigace

Hudební interpreti budou chráněni o 20 let déle

14. 9. 2011

Sdílet

Rada Evropské unie schválila novou směrnici, která prodlužuje práva interpretů hudebních děl o dalších 20 let. Původně byly nahrávky chráněny zákonem jen 50 let a po tuto dobu dostávali interpreti své tantiémy. Tato doba by ale brzy u některých známých interpretů a jejich nahrávek z 50. let (třeba Beatles a Rolling Stones)  brzy vypršela. Jejich nahrávky by tak mohly být libovolně využity bez nutnosti platit poplatky.

Vydavatelé a známí interpreti proto začali intenzivně tlačit na to, aby byla doba ochrany prodloužena. To se také teď podařilo a doba ochrany a platby interpretových tantiémů tak byla prodloužena na sedmdesát let. Navíc je právo na poplatky dědičné a aplikovatelné zpětně, takže se dotkne i dětí a vnoučat už nežijících interpretů.

Kritici úpravy tvrdí, že na ní vydělají především velké společnosti a známé kapely, jejichž nahrávky se ještě hrají v rádiích a jiných médiích. V důsledku tak zbohatnou zase jen ti bohatí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.