Hlavní navigace

IBM má prototyp optického procesoru s velmi nízkou latencí

14. 1. 2021

Sdílet

IBM optický procesor Autor: IBM

Vědci z IBM oznámili první prototyp optického procesoru, který při výpočtech používá světelný signál. Projekt má za úkol vyvinout procesor s vysokým výkonem a nízkou latencí. K dispozici je jen laboratorní prototyp, ale ten byl vyroben pomocí běžně dostupných procesů. Podrobnosti byly zveřejněny v časopise Nature.

Procesor používá vlastností světla, které probíhá mikroskopickým bludištěm se soustavou vláken a clon. Využít je možné také více různých vlnových délek najednou, čímž dále stoupá výkon celého procesoru. Technologii je možné využít pro zpracování obrazu či přirozeného jazyka. Očekává se, že by se mohla uplatit také v samoříditelných autech.

Jde o výpočetní hardware, který dokáže počítat takzvané konvoluce. V umělé inteligenci se to typicky využívá třeba při rozpoznávání objektů, v případě autonomního řízení jde zejména o rozpoznávání objektů, jako jsou auta, chodci nebo silnice. A jedna z výpočetně náročných operací je právě konvoluce, kdy máte definované filtry, kterými přepočítáváte celý obrázek, vysvětluje Miroslav Vodolán, výzkumník z české pobočky IBM.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.