Hlavní navigace

IBM udělala další krok v kvantových počítačích

30. 4. 2015

Sdílet

Společnosti IBM se podařilo vyřešit dva zásadní problémy kvantových počítačů a nyní její prototyp kvantového obvodu dokáže detekovat oba typy chyb, ke kterým dochází při výpočtech – chybu změny bitu a chybu změny fáze.

Prototyp je obvod se čtyřmi qubity, z nichž dva jsou určeny pro měření a dva jsou datové. Tento návrh je zároveň podle IBM škálovatelný na větší počet qubitů, čímž společnost vyřešila druhý kritický problém při vývoji kvantových počítačů.

Pro připomenuti: Základem kvantových počítačů jsou jevy kvantové mechaniky, umožňující realizovat výpočty úplně jinak než současné sekvenční počítače. Základní jednotkou je qubit (quantum bit) reprezentovaný dvěma zá­kladními stavy jak v případě dnešních bitů. Ovšem při výpočtu je jeho hodnota superpozicí obou stavů a jako taková se dá vyjádřit pouze určitou pravděpodobností. 

Pro ilustraci: Za předpokladu, že 20 % qubitů má hodnotu 0 a 80 % qubitů hodnotu 1, má každý jeden qubit hodnotu 1 s pravděpodobností 80 %. Uvažovat o jednom qubitu však nemá smysl, protože kvantový počítač pracuje naráz s celým kvantem qubitů. Pro efektivitu výpočtů je důležité, aby toto kvantum bylo co největší. 

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.