Hlavní navigace

Ikea má po světě 3500 serverů s RHEL

29. 6. 2015

Sdílet

Na konferenci Red Hat Summit prozradil technický šéf společnosti Ikea, Magnus Glantz, detaily o firemní infrastruktuře. Švédská společnost provozuje po celém světě 3500 serverů s operačním systémem Red Hat Enterprise Linux. Glantz demonstroval přístup k IT na záplatování těchto serverů proti chybě Shellshock, které zabralo i s testováním pouhé dvě a půl hodiny.

Společnost má podle Glantze dobře definované standardní pracovní prostředí (Standard Operating Environment, SOE), které zahrnuje hardware, operační systém, ale i aplikace. Správci mají k dispozici instalační a konfigurační rozhraní Red Hat Satellite, které jim umožňuje snadno udržovat prostředí v definovaném stavu.

Přednáška obsahovala i plán na další využití Linuxu v příštích sedmi letech. Nestačí jen mít na všechno dokumentaci, potřebujete také vědět, jak technologie fungují, řekl Magnus Glantz. Centrální správa je podle Glantze naprosto zásadní, umožňuje udržovat servery záplatované a dovoluje celé prostředí škálovat.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 6. 2015 8:01

  Trident (neregistrovaný)

  Tak pokud zabralo jen dve hodiny i s testovanim tak je to porad sakra mala instalace:) Predstavte si ze se na telcu hadate tri dny za sebou na deployi na ruzne operacni systemy aby se to v ramci zrychleneho patchovani udelalo do tydne. Holt nabytkari nejsou kriticke prumyslove nasazeni.

 • 30. 6. 2015 9:07

  Petr M (neregistrovaný)

  Co je kritický systém? Pro firmu její interní síť, bez které se zastaví - nemůže objednat zboží, nemůže udělat přejímku, nemůže vydat fakturu, nemůže podat aňový přiznání, nemůže poslat platby, emůže komunikovat se zákazníky, nemůže aktualizovat web,...

  Pokud není důvod použít víc systémů, je fajn to mít na jedné platformě a s centrálním dohledem. A Linux se hodí skvěle. Dostanu patch.rpm, otestuju na lokále, jestli se něco nerozbije, pak jenom skriptem projedu seznam serverů s pěti příkazama pro každý - scp, login, instalace, reboot daemona, logout. I bez nástroje se to, pokud mám seznam strojů, dá udělat automaticky za běhu. Podmínkou je jenom mít na serverech svůj certifikát a jejich seznam v souboru pro ten skript...

 • 30. 6. 2015 9:49

  Miroslav Suchý
  Stříbrný podporovatel

  Práveže s Red Hat Satellite nemusíte ani to. Prostě do Satellitu nahrajete nové RPM, to pak zpropagujete do Staging prostředí. Klik. A je to na staging serverech. Otestujete že to funguje. Pak zaškrtnout checkbox a klik a je to v produkčním prostředí. Klik. A je to nainstalovené na všech produkčních serverech. A vcelku je jedno jestli těch severu máte 3k jako Ikea nebo jestli jich máte 5 nebo 50k. Ten proces a náročnost je pořád stejná.

 • 30. 6. 2015 14:46

  Petr M (neregistrovaný)

  Konkrétně s RHEL a RH Satellite zkušenost nemám. Doma provozuju Fedoru tři roky na čtyřech strojích a jedna z věcí, co mě nejvíc nadchla po zbavení se Win XP, bylo update z CRONu nebo ručně po SSH bez nutnosti restartu kvůli každé ptákovině. Všechny update všech aplikací najednou z YUMu, díky CRONu a pro mimořádky SSH, vše bez vědomí manželky nebo děcka a výpadek jenom při update jádra v průměru na 35s (nemám SSD dsky a můj noťas je s LUKS).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.