Hlavní navigace

Instalace Red Hat Enterprise Linuxu přes VNC

15. 7. 2014

Sdílet

Pokud nastane situace, kdy je nutné provést vzdálenou instalaci, na LinuxConfig.org naleznete jednoduchý návod, jak na to. Vše, co je konkrétně v RHELu 7 potřeba provézt, je přidání parametru vnc při bootování systému.

V článku se také dozvíte, jak nastavit statickou IP adresu, heslo pro zabezpečený přístup nebo nainstalovat VNC klienta.

(Zdroj: LinuxConfig.org)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 7. 2014 1:15

  Martin (neregistrovaný)

  Zabezpečený přístup a VNC je protimluv. VNC není šifrované, takže o zabepečení skor onejde mluvit (ledaže byste byli ochotni doufat, že útočník není na trase přenosu).

  Samozřejmě VNC si člověk může (tj. musí) tunelovat přes SSH (nebo SSL), ale o tom v článku nemluví, a zdá se, že to ani dodělat nejde (všechny parametry zadávají grubu jako parametr kernelu).

 • 21. 7. 2014 18:12

  iany (neregistrovaný)

  Obávám se, že tuhle možnost má RedHat už přes 10 let. Možná i 15 let.
  Jen jako slabý důkaz, tohle video s popiskem "HOWTO: Install Red Hat Enterprise Linux via VNC" je z roku 2009:
  www.youtube.com/watch?v=8wEKV1SLhtM
  Ostatní distribuce na tom jsou obdobně, alespoň ty, co jsem doteď vyzkoušel.

  Co se bezpečnosti týká, je to pravda. Ovšem instalace přes SSH (textová) je také možná. Takže VNC je pro lidi, co mají přístup přes VPN (já třeba domů a do práce mám) nebo sedí ve stejné LAN (firemní lab je za stejným firewallem jako můj laptop) - prostě trusted environment.

  Dneska už to stejně k ničemu moc není. Pokud máte headless server, stejně musíte nejdřív modifikovat instalační médium a doufat, že z něj stroj najede. To už je dneska stejné jako se dostat do serveru přes LOM/iLO/BMC atd., spustit grafickou konzoli a bootnout normální USB instalačku...

Byl pro vás článek přínosný?