Hlavní navigace

InstallFest po páté

27. 10. 2005

Sdílet

Ano, je tomu tak. Tučňák se zabydluje v našich počítačích a protože ne všichni mají zkušenosti s jeho krmením a venčením, organizuje Silicon Hill již po páté víkendový seminář, který vám v tom má pomoci.

Letošním ročník se zaměřuje mimo jiné na distribuce, kouknete se jim pod kapotu s Pavlem Trollerem, který bude povídat o tom, jak si postavit vlastní „linux“. Od iSteva a Davida Pravce se dozvíte o linuxu z CDčka – vložíte, nic neinstalujete a jedete, a taktéž vám bude přestavena nejnovější komfortní Mandriva Linux 2006 v podání Ivana Bíbra, který mimo jiné napsal český manuál pro tuto distribuci. Abyste po instalaci nebyli bezradní, pomůže vám Michal Turek s přednáškou co a jak, když už máte nainstalováno.

Dále přijdou na řadu pecky, co se týče aplikací. Zavítá mezi nás Robert Vojta a popovídá o OpenOffice 2.0 a nejžhavějších novinkách, které přináší tato nová verze kancelářského balíku. Dále vám přední český grafik Jakub Steiner předvede kousky téměř magické s programy GIMP a Inkscape.

Protože občas slýcháme, že práce s GNU/Linuxem není pro každého, přijde nám tyto mýty vyvrátil Jan Buchal. Zastupuje společnost, která se věnuje zrakově postiženým a ti nejenže s linuxem pracují, ale dokonce rovnou realizují několik projektů.

Pokud trpíte přebytkem energie a sedět v posluchárnách nevydržíte, můžete ji investovat do workshopů. Ty vás provedou tvorbou live CD, co dělat když jste nainstalovali distribuci a nevíte jak dál nebo laděním wifi a běhání po chodbě s anténou vyrobenou z plechovky od párků a samozřejmě i ozkoušením, jak zabezpečit počítač proti nežádaným přístupům (firewally).

Nebojte se, i praktická část bude mít i svou přednáškovou podobu. O zkušenosti s instalací síťových zařízení se s vámi poděli Eduard Matúš a Alexander Leonov. Firewally rozproudí od základních nastavení až po vychytávky s iptables Martin Pohl. A když už budete u těch sítí, tak se můžete dozvědět, jak monitorovat toky a prvky v síti, a to od Jaroslava Vorlíčka.

Těšíme se na vás 12.-13. listopadu v budově ČVUT na Karlově náměstí. Pokud už se nemůžete dočkat, můžete cyklicky browsit stránky www.installfest.cz nebo zavítat na stránky AVC a shlédnout minulé ročníky.

Vaši IF organizátoři, klub Silicon Hill, AVC a další.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 10. 2005 11:48

  byte (neregistrovaný)
  jak se tak divam, tak skoro nikde ani zminka o moznosti prinest si pocitac a instalovat nacisto (workshop "Nainstaloval jsem a jak dál" uz asi s linuxem na stroji pocita,ze?), jak to bylo treba v loni ... to uz je z toho jen povidani/workshopeni pro ty co uz linux maji/znaji ? takhle bych to chapal tedy spis jako InstallFest 2004.2 :) , chapu a cenim si snahy orgranizatoru tuto akci usporadat, ale z nazvu installfest bych doslova cekal moznost nainstalovat Linux od nuly, to ze si lide muze stahnout videa prednasek z minulych rocniku jim mnohdy nepomuze, protoze i klasicke distribuce se meni a na ruznem hardware se mohou vyskytnout problemy ktere ne-zcela-znale uzivatele zbytecne odradi ...
 • 28. 10. 2005 23:31

  Kepi
  Jsem přesvědčen, že když příjdeš s počítačem, najdou se ochotní lidé, kteří ti (případně ostatním, pokud mluvíš za ně :) ) pomůžou nainstalovat vše úplně od začátku...
 • 29. 10. 2005 19:48

  Michal Turek
  Na schůzkách jsme došli k závěru, že "vložit CD do mechaniky a kliknout desetkrát myší by měl zvládnout každý, linux se zkrátka stává jednodušším". Proto už klasické instalace nebudou. U Nainstaloval jsem a jak dál se předpokládá nainstalovaný systém, bude to spíše o řešení najžhavějších problémů, pro lidi kteří právě doinstalovali.

Byl pro vás článek přínosný?