Hlavní navigace

Intel a AMD budou mít x86 procesory nepodporované Linuxem

17. 9. 2012

Sdílet

O víkendu se objevily informace o procesorech firem AMD a Intel, které jsou určeny pro tablety s Windows 8. Servery phoronix.comosnews.com upozorňují, že procesory Intel „Clover Trail“ a AMD „Hondo“ nebudou podporovány Linuxem. V obou případech jde o klasické x86 procesory, takže by neměla před podporou ležet žádná překážka, ale podle Intelu musí mít operační systém v případě procesorů Clover Trail například informace o nastavení „power states“, s čímž budou bez specifikace problémy. Navíc mohou procesory obsahovat nějaký další licenčně omezený hardware.

Naštěstí jde o procesory určené pro tablety, kde vládne silná konkurence. Výrobce zařízení s Androidem či nějakou linuxovou distribucí prostě zvolí jiný procesor a zákazník tím neutrpí. Navíc se AMD nechalo slyšet, že dávají Microsoftu exklusivní práva během vypuštění nových procesorů, což nemusí nutně znamenat, že by procesor nakonec s Linuxem plně nespolupracoval.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.