Hlavní navigace

Intel Core i9-12900K bude výkonnější než AMD Ryzen 9 5950X

21. 7. 2021

Sdílet

Intel Alder Lake Autor: VideoCardz, podle licence: Rights Managed

Dva běžné desktopové procesory. Jeden je na trhu zhruba rok a nemá následníka, druhý půjde na trh za několik týdnů / pár měsíců. Po určitou dobu tak půjde o dva soupeře o běžného desktopového zákazníka. Dva soupeře, kteří snad nemohou být odlišnější.

Ryzen 9 5950X je 16×CPU / 32×HT procesor, který AMD vyrábí pomocí 7nm modulů od TSMC. Core i9–12900K je budoucí 8+8×CPU / 24×HT procesor, který si Intel vyrábí sám 10nm SuperFIN procesem. Co je víceméně jisté a jen čeká na potvrzení reálnými testy prodejní verze CPU, je to, že v zátěži bude Intel energeticky náročnější.

Nově se skládají dohromady úniky informací o výkonu nového Intel CPU. Ostatně už světem putují stovky a tisíce předprodejních vzorků. Podle dostupných informací by přitom měl Intel nabídnout o něco vyšší výkon v jednovláknové (zhruba o 25 % více, než Ryzen) i vícevláknové (zhruba o 11 % více) zátěži, měřeno benchmarkem CineBench. Intel se tak možná na určitou dobu s procesory Alder Lake navrátí na výsluní nejvýkonnějšího CPU pro běžné desktopy, otázkou je, jak rychle zareaguje AMD s vylepšenou architekturou Zen3+.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.