Hlavní navigace

Intel dostal zákaz prodávat procesory pro čínské superpočítače

13. 4. 2015

Sdílet

Společnost Intel potvrdila, že dostala od americké vlády zákaz prodávat Číně procesory pro stavbu superpočítačů. Ty jsou totiž podle amerických úřadů využívány k simulaci jaderných explozí. Za rozhodnutím [PDF] stojí End-User Review Committee (ERC) v Bureau of Industry & Security (BIS), které je součástí US Department of Commerce.

Zákaz se konkrétně týká dodávek procesorů Xeon a Xeon Phi. Tyto procesory využívá i současný nejrychlejší superpočítač světa, čínský Tianhe-2. Celkem obsahuje 3,1 milionů jader v procesorech Intel Xeon E5 a jeho výkon dosahuje až 54 petaFLOPS.

Zákaz může ovlivnit vývoj čínských superpočítačů jen krátkodobě, protože výrobci si mohou potřebné procesory pořídit na otevřeném trhu od libovolného dodavatele. Navíc je známo, že místní vývojáři pracují na nových procesorech s architekturou Power, kterou IBM před časem otevřela. Zákaz tak možná nakonec jen popožene vývoj nových procesorů a do problému se dostane především Intel, který do superpočítačů sám hodně investuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.