Hlavní navigace

Intel představil serverové procesory s podporou šifrování

17. 3. 2010

Sdílet

Společnost Intel představila svůj nový procesor řady Intel Xeon 5600. Tato nová řada se vyznačuje vynikající úrovní zabezpečení, výkonu a energetické účinnosti. Procesory jsou vybaveny dvěma novými bezpečnostními prvky Intel Advanced Encryption Standard New Instruction (Intel AES-NI) a Intel Trusted Execution Technology (Intel TXT). Ty umožňují rychlejší šifrování a dešifrování a zvyšují tím zabezpečení transakcí, právě tak jako jejich použití ve virtualizovaném prostředí.

Zároveň jde o první procesory pro servery a pracovní stanice, které vycházejí z technologie Intel 32 nm. Ke zvýšení rychlosti a snížení spotřeby energie je zde použita druhá generace tranzistorů technologie High-K Metal Gate. Řada procesorů Intel Xeon 5600 podporuje až šest jader v procesoru a uživateli nabídne o 60 % vyšší výkon než předchozí řada 45nm Intel Xeon 5500. Datová střediska mohou takovýmto novým serverem nahradit plných 15 jednojádrových procesorů a díky tomu dosáhnout návratnosti investice během pouhých pěti měsíců.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2010 8:36

  VM (neregistrovaný)

  Když jsem před lety (rok 2005) dělal své vysokoškolské praktikum ve vývojové laboratoři IBM, tamní mainframy (s390) měly v procesoru 16 jader (a nějaké záložní pro případ poruchy), dva šifrovací koprocesory, jeden systémový procesor, uměly velmi pokročilou virtualizaci, přenášení běžícího výpočtu na jiný počítač, automatickou detekci a opravu chyb, a zvládaly o řád větší datové toky než obyčejná PC.

  Vypadá to, že se tyhle „novinky“ (vlastně to tehdy už dávno žádné novinky nebyly, většina těch věcí už léta fungovala) pomalu dostávají na PC. Ale ještě jich několik zbývá…

 • 18. 3. 2010 8:55

  Pavel F. (neregistrovaný)

  Ale to není nic špatného! (Pokud jste to myslel jízlivě s poukazem na mainframe)
  IBM s390 si těžko pořídí většina malých a středních firem, ale server s novými Xeony si domů může pořídit i normální zaměstnanec (sice ne za jeden průměrný plat, ale za několik ano). Tím nepoukazuji na smysl si pořídit server s Xeony domů, ale že technologie dostupné dříve pro high-end segment se dostávají dostupné široké populaci a firmám.

 • 18. 3. 2010 10:23

  VM (neregistrovaný)

  Souhlasím, ale nemuselo by to trvat 10 let a více – v tom roce 2005 už byly s/390 výběhovým typem (přicházely s/390×), a některé z těch technologií nejsou na PC dodnes.

  Nejvíc mě na tom dostává, jak se teď ty věci prezentují jako horká novinka.

 • 18. 3. 2010 11:02

  _r3450n_ (neregistrovaný)

  Kdysi jsem skladal PC pro spolecnost FIC. Slo o velky pocet PC na objednavku pro banky, hudebni nebo graficka studia a pod.
  Soucastky ktere jsme tehdy montovali do znackovych HP PC se objevili na trhu az 1 rok pote, i to jako absolutni high-end.
  Tady snad vsichni vedi, ze casovej rozdil mezi prototypem a trhem pro lidi je dnes asi tak jedna generace (lidi). Naproti tomu informace ktere si predavaji korporace mezi sebou, nejsou ani zdaleka takhle opozdeny. Furt nekde ctu jak nekdo predstavil neakou novinku a kdyz se na to podivam tak na tom v podstate nic noveho (krome designu) neni. Tahaji z vas penize za nic a budou je tahat dal, protoze je v tomto nikdo neomezi.
  Dlouho uz to ale nepotrva. Sledujte jak korporace lzou aby se dostali k vetsim penezum (ne zeby jich meli malo) a budete koukat i na vetsi veci jako byla nedavna kauze s vakcinama kde jedna firma obelhala celej svet. To uz pak s tim zacne nekdo neco delat, ale jestli uz nebude pozde…

 • 18. 3. 2010 12:07

  Tom5

  10 let? Jsou i IT oblasti, kde jako o novince mluvilo o technologii staré v highendu 40let. Ano. Virtualizace. A pak jsou i názory, že se od právě 60. let nic nového v IT, kybernetice apod nevymyslelo.

  Je asi chyba, že to autoři na rootu přejímají z marketingových materiálů bez revize, ale co s tím naděláte. V IT to je jen víc vidět díky tomu překotnému vývoji implementací, ale jinak myslím, že to platí obecně pro jakýkoli obor. Je to cesta jak prodat svoje produkty.

 • 18. 3. 2010 11:28

  Yenya (neregistrovaný)

  Chapu ze prekopirovat do zpravicky text z tiskove zpravy je nejjednodussi, ale na technicky zamerenem serveru by stalo za to odpustit si aspon ty kriklavejsi pripady marketspeaku, jako se vam povedlo na konci teto zpravicky:

  Datová střediska mohou takovýmto novým serverem nahradit plných 15 jednojádrových procesorů a díky tomu dosáhnout návratnosti investice během pouhých pěti měsíců.

  Az jsem se pri cteni tohoto otrepal – fuj :-)

  -Yenya

  PS.: prosim povolte do diskusi i tag <blockquote>

Byl pro vás článek přínosný?