Hlavní navigace

Intel prezentuje mobilní Comet Lake na hranici podvodu

24. 6. 2020

Sdílet

Intel slajd o Comet Lake Autor: Intel

Intel ve své prezentaci srovnává výkon notebooku s AMD Ryzen 9 4900HS se svým Core i7–10750H. Srovnání je přitom extrémně neférové a nebýt poznámky psané maličkým písmem, byl by to regulérní podvod. Takto je to jen … dosaďte svůj oblíbený výraz pro „skoro podvod“.

Intel slajd o Comet Lake
Autor: Intel

Intel slajd o Comet Lake

Na slajdu je srovnáván výkon dvou notebooků, přičemž ten s Intel CPU dosahuje výkonu o 18 až 23 % lepšího. Notebook s Intel CPU obsahuje:

 • CPU s o ~29 % vyšším TDP
  • (a kdo ví, o kolik reálně vyšší spotřebou)
 • Výkonnější grafickou kartu: RTX 2060 místo RXT 2060 MaxQ u AMD stroje
  • RTX 2060 (Intel) = 1560MHz Boost, 1920 jader, 90W
  • RTX 2060 MaxQ (AMD) = 1185MHz Boost, 1920 jader, 65W
 • Intel = 15,6palcový MSI GL65
 • AMD = 14palcový Asus Zepyhrus G14

Čili shrňme si to. Za prvé: Intel porovnává své CPU a CPU od AMD na bázi výkonu cizí grafické karty (Nvidia). Za druhé: Intel své CPU má ve stroji s větším šasi, kde může být osazeno CPU i GPU s vyšším TDP. Za třetí: TDP Intelu je výrazně vyšší než u AMD (a kdo ví jak víc ještě vyletí reálná spotřeba). Za čtvrté: Použitá grafika u Intelu je výrazně výše taktována (+32 %) s výrazně vyšším TDP.

Vše má nejspíš zachraňovat malá poznámka dole, která říká, že „frekvence a výkon ne-CPU komponent se liší systém od systému.

Dlužno podotknout, že informace pochází z prezentace Intelu pro vybrané partnery a ve svém úvodu upozorňuje, že není určena pro běžné spotřebitele. Inkriminovaný slajd je na 35. minutě videa, vtipné jsou v ní ale i jiné momenty. Tento pokus o obalamutění tak nebyl určen veřejnosti, nicméně jak hluboko musí klesnout úsudek zástupců firmy, aby si mohli myslet, že se to nedostane na světlo světa? Je smutné, k jakým praktikám se uchyluje křemíkový gigant, který po desítky let udával tempo vývoje, nyní však je drcen stokrát menším konkurentem bez vlastních výrobních továren. Takto hluboko Intel klesl.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.