Hlavní navigace

Intel PSR vám ušetří 0,5 W

2. 2. 2018

Sdílet

Vývojář Red Hatu Hans de Goede se zaměřil na snížení spotřeby ve Fedoře 28. Z jeho práce však mohou profitovat i ostatní uživatelé Linuxu. Nyní se soustředil na Panel Self Refresh (PSR) volbu GPU Intel připojeného přes Embedded DisplayPort . Tato volba je v jádře již velmi dlouho, ale je ve výchozím stavu vypnuta a označená jako potenciálně nebezpečná, protože může způsobit problémy. Zapnete ji jednoduše parametrem jádra i915.enable_psr=1 a výsledek můžete nahlásit přímo u Hanse. Ušetřit byste mohli asi 0,5 W.

Pokud máte jádro alespoň 4.15, můžete navíc ušetřit další 1 – 1,5 W díky řízení spotřeby AHCI portů (SATA LPM). Dříve novější procesory Intel mívaly problém s volbou min_power. Od 4.15 je zde nová volba med_power_with_dipm, která sníží spotřebu zhruba stejně, ale měla by být bez problémů. Toto nastavení používají i Windows. Výsledek můžete opět sdílet s Hansem.

for i in /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policy; do
  echo med_power_with_dipm > $i
done

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 2. 2018 21:35

  Bez přezdívky

  Tak zrovna "SATA Link Power Management" moc nedoporučuji. Většina problémů kdy si někdo stěžuje na lagující pomalé úložiště bývá způsobená tímhle - minimálně na Intelu.
  Nejmarkantnější je to u SSD.

 • 2. 2. 2018 23:32

  krauser

  Na spouste systemu ale bez ALPM nemuze jit SoC (typicky Skylake a vyssi) prejit do vyssich PC stavu, coz se velmi negativne projevuje na vydrzi baterie.

  Takze minimalne pro baterku to casto clovek zapnout musi.

 • 5. 2. 2018 10:21

  jj (neregistrovaný)

  S parametrem i915.enable_psr=1 mi tak nejak zacal lagovat touchpad na Toshiba Tecra Z50. Zajimavy...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.