Hlavní navigace

Intel vydal opravený mikrokód pro Skylake, Kaby Lake a Coffee Lake

21. 2. 2018

Sdílet

Procesor

Začátkem února vydal Intel betaverzi prvního funkčního mikrokódu opravujícího chybu Spectre, šlo ale jen o variantu pro procesory s architekturou Skylake. Nyní byla vydána ostrá verze, tentokrát pro procesory Skylake, Kaby Lake a Coffee Lake. Tedy pro šestou, sedmou a osmou generaci procesorů Intel Core.

Intel se snažil mikrokód proti známým chybám vydat už dříve, ale ukázalo se, že způsobuje nestabilitu a neočekávané restarty procesorů. Proto firma doporučila uživatelům nové verze neinstalovat, dokud nebude problém nalezen a odstraněn. Firma pak na konci ledna oznámila, že ví, čím je problém způsoben a bude pracovat na nové verzi mikrokódu. To zabralo další měsíc.

Intel také vydal novou verzi dokumentu shrnující současný stav oprav [PDF], která ukazuje, že opravy pro architektury Broadwell, Haswell, Sandy Bridge a některé čipy s Ivy Bridge jsou už v beta fázi.

Spectre umožňuje prolomit ochranu paměti jednotlivých procesů a zákeřný kód tak může číst například citlivá data z paměti jádra či jiných procesů. Napadnout je také možné vlastní proces (třeba prohlížeč pomocí JavaScriptu) nebo vyčítat data z jiného virtuálního prostředí běžícího na stejném hardware.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.