Hlavní navigace

Intel vydal Skylake-X Refresh

14. 11. 2018

Sdílet

Intel CPU procesor Autor: Depositphotos

Inovace HEDT platformy Skylake-X je tu. Intel znovu uvedl procesory této řady, přičemž nejvyšší model, nové Core i9–9980XE nabízí vyšší takty o 400/400/100 MHz (základ / Turbo všech jader / Turbo 1 jádra). TDP je stejných 165 W, taktéž i 18 CPU jader (36× HT). Hlavní novinkou, která v důsledku umožnila navýšení taktů, je přechod od teplovodivé pasty na pájené spojení jádra a heatspreaderu.

Intel tak chtě-nechtě musel reagovat na obrovskou kritiku, kterou za použití nekvalitní teplovodivé pasty u superdrahých CPU čelil, stejně jako na existující konkurenci platformy AMD Threadripper 2. Dle dostupných informací je použita novější varianta výrobního procesu, tedy nikoli 14nm+, ale 14nm++. Řada Skylake-X Refresh ale ani tak nepředstavuje oproti až 32jádrovým procesorům AMD žádný zásadní skok vpřed (zjednodušeně řečeno: ~120 % výkonu za ~230 % ceny, svou roli ale hraje samozřejmě i spotřeba).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.