Hlavní navigace

ISO standard pro PDF

4. 7. 2008

Sdílet

ISO ratifikovalo Portable Document Format (PDF) jako oficiální mezinárodní standard „ISO 32000–1:2008“. Standard vychází z PDF specifikace verze 1.7.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 7. 2008 10:53

  Lojza (neregistrovaný)
  Na formuláře pro státní správu to je mnohem lepší než word processing.

  "The new standard is version 1.7 of the PDF spec, henceforth to be known as "ISO 32000-1:2008", and is available (as a PDF) for only 370 Swiss Francs."
 • 4. 7. 2008 11:19

  Dominik (neregistrovaný)
  Jenže aby ty formuláře bylo možné vyplnit a uložit v Adobe Acrobat Readru, který je na každém počítači, tak musí být podepsané od Adobe Acrobat Pro. Formuláře vytvořené třeba v OpenOffice sice vyplníte, ale Reader zablokuje uložení. Státní správa si to asi zaplatí, ostatní mají smůlu.
 • 4. 7. 2008 13:54

  jan.xxx (neregistrovaný)
  Prd! Použijí FormFiller od 602. Popis jejich formátu vychází z XML:FO, ale je "upraven". Jejich formuláře s v LIN opravdu neotevřete :-(
 • 4. 7. 2008 12:16

  Rejpal (neregistrovaný)
  Ještě štěstí, že totožná specifikace "bez štemplu" na stránkách Adobe zůstává veřejná... :-)
 • 6. 7. 2008 17:34

  anonymní
  Tak co, začneme kritizovat rozsah standardu a jeho nekvalitu? Vždyť tak specifikace má 1310 stran plus přílohy, nedrží se standardu XML, a kdo ví, jaký používá formát data. Nebo se u PDF kritika nehodí?
 • 7. 7. 2008 1:54

  Rejpal (neregistrovaný)

  Máte pravdu, nehodí. PDF je v základu staré patnáct let, přičemž jeho datový model do značné míry vychází z PostScriptu, který je ještě o deset let starší. Po celou tu dobu je jeho specifikace veřejně přístupná, díky čemuž vzniklo mnoho nezávislých implementací pro mnoho operačních systémů, a i ti, co ho neimplementovali, se již dávno mohli přesvědčit, co je "pod kapotou".

  Všimněte si také, že to je de facto osmá hlavní verze. Zkušenosti implementátorů a review z posledních deseti let tedy již udělaly svoje a před komisi šel "odladěný" formát s podporou průmyslu, ke kterému asi nemuseli mít moc připomínek. Díky tomu najdete dnes i "hardwarové" implementace, totiž přímo tiskové stroje (zhruba za sedmimístné sumy), do kterých z jedné strany nacpete PDF soubor a z druhé strany rovnou vyleze knížka. I výrobci hardwaru mu až takto důvěřují.

  Navíc několik restringovaných verzí PDF již jako ISO standard existuje, tohle je jen schválení "neořezané" verze 1.7, takže to ani pro dotyčnou komisi asi nebude "1300 stran senzačních novinek".

  Nic z toho se nedá říct o OOXML vzniklém ve své první (!) inkarnaci před dvěma a půl lety metodou "velkého třesku", pro který dodnes neexistuje jediná implementace, přestože "již" to je "standard". I samo MS Office bude OOXML podporovat až v příští verzi (čtrnácté). A narážku na XML nechápu, PDF očividně není XML schéma.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.