Hlavní navigace

Jak fungují grafické karty

24. 1. 2011

Sdílet

Pokud se rádi držíte při programování na nižších úrovních a rádi byste pronikli do oblasti 2D a 3D grafiky a X Serveru, neměli byste minout wiki na www.x.org/wiki. Tam najdete informace o tom, jak grafické karty fungují, takže je to dobrý odrazový můstek pro programování vlastních ovladačů. Wiki obsahuje informace o práci s pamětí, PCI, AGP, PCI-E, konfiguraci monitoru, HW sprites atd. Další užitečné odkazy najdete na serveru Phoronix.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2011 12:00

  Program (neregistrovaný)

  To je přece jasné, je tam trpaslík, co maluje obrázky na slidy a další trpaslík s nima běhá do monitoru, kde je prosvicuje žárovkou. V některých případech bývá první trpaslík nahrazen želvou...

 • 24. 1. 2011 18:50

  Karel (neregistrovaný)

  Tak tyhle detaily známe všichni. Ale jak ten trpaslík ví, co má malovat? A když místo něj dáte želvu, bude tomu taky rozumět? Všiml jste si vůbec jak moc moderní grafické karty hřejou? Tam rozhodně bude víc než jen jeden trpaslík!

 • 25. 1. 2011 12:00

  Program (neregistrovaný)

  Tak zrovna u želvy je to docela jednoduché, svého času to bylo implicitní API. Jinak to že grafiky hřejí je dáno tím, jak se trpaslík při svém rychlomalování zadýchá. Ono tam musí být docela teplo, vždyť oni jim tam nedělají ani okna...

 • 24. 1. 2011 12:26

  Zk (neregistrovaný)

  ... a v některých případech ten druhý trpaslík cestou upadne a ten slide se pomuchlá...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.