No videl jsem windows 2008 a hlavne novy exchange ... sprava jenom z prikazove radky ;-)
mislim, ze za tohle je klikaci nepochvali, nebot vse zustava porad v registrech.
Jinak slysel jsem od odbornika z M$ ze ted to bude stabilni, ze pry tim ze je to z CMD jako linux to uz bude stabilni a spolehlive.
Asi mi neco uniklo, ale ja si blahove myslel, ze linux je stabilni protoze je dobre navrzen a napsan, stejne tak aplikace a prd zalezi, jak se konfiguruji .... krom toho ze ja skoro nic nekonfiguruji pres textovou konzoli, ale v /etc/ pres VIM (napr postfix nedelam postconfem, ale VIM .... ) .... coz porad ve windows nelze.
To je trefný postřeh. Příkazová řádka nestačí, chce to mít filozofii. U masoxu to je zaměření na uživatelský interface, u linuxu to je ten krásný unixový slogan, že všecko je soubor. Taky se linux drží na úctyhodných 310 syscallech. Je pravda, že mrznoucí systém mají mnohdy na svědomí různé podivné ovladače nebo periférie (ať win nebo linux).
Zrovna Exchange mi přijde jako dost dobrý produkt, byť trochu složitý. Verzi 2008 nevnímám jako vylepšení. Správa z command line je jistě pro nějakou menšinu (unixový admini) zajímavá. Ale obávám se, že z GUI půjde udělat jen část věcí, a některé půjdou jen z command line. Tím se ztratí největší výhoda MS produktů: možnost je ovládat z komfortního GUI. Potom se ptám: kde bude ta výhoda proti uxixům, pokud budeme muset na command line mastit objektové hnusy dlouhé stovky znaků? Ještě to není tak špatné, ale jestli to tak půjde dál... :(
Jinak stabilita Exchange není problém, a nikdy nebyla. Samozřejmě existovaly a existují) bugy, podobně jako u DB, ale v praxi jsou problémy spíše s pokročilou administrací, a výkonem (přetížení disků).
To je poněkud nepřesné, že? Command line (PowerShell, tedy objektová věc, žádné spouštění utilit) má přístup k objektům, ke kterým má pochopitelě přístup i administrativní GUI. Nějak pochybuji, že by třeba Exchange Server Manager nebo Active Directory Sites and Services byly psané právě v PowerShellu. Není k tomu důvod, když přístup ke stejným objektům má jakýkoliv .NET jazyk.
Také nerozumím tomu, jak tím má být zajištěna kompatibilita (čeho s čím).
PowerShell by měl jít i přes ssl, snad v nějaké příští verzi. Ale otázka je, proč to dělat. Neí lepší se připojit přes Remote Desktop, a naklikat věc v GUI? Nebo si přes Remote desktop pustit konzoli? Nebo na lokálním stroji pustit PowerShell, a říci, že se bude manipulovat se vzdáleným serverem?
No jen tak, ze tu nekdo rikal, ze Windows Server 2008 nema GUI, tak to v GUI tezko naklikam. Navic nevim, jak dalece je komunikace s Remote Desktopem zabezpecena ci je to zase nejake smesne sifrovani 42 bitu. Krome toho, veci jako ssh maji sve vyhody. Nevim, jak treba se na Windows resi, kdyz jeden admin chce konfigurovat Exchange a jiny treba sitove sdileni ve stejnou dobu. Hadaji se o mys dokud to jednoho neprestane bavit?
Windows Server 2008 má GUI, ale dá se nainstalovat i bez něj. RDP má 128-bit šifrování.
Když chce jeden admin Exchange a jiny treba sitove sdileni, každý jede v jiné RDP session. Ale opět mohou (oba) použít i admin GUI na lokální stanici, a managovat jím vzdálený server. Schválně si to zkuste: připojte si \\server\c$ (k tomu potřebujete účet admina), poté použijte applet Computer Management, a v levém okně klikněte pravou myší na Computer Management (Local). Vyberte Connect to another computer, a je hotovo. Můžete managovat disky, prohlížet Event Log, managovat servisy, síťová sdílení atd. Před příchodem Remote Desktopu to byla prakticky jediná možnost (vyjma PC Anywhere), jak vzdáleně spravovat NT.