Hlavní navigace

Jak se liší čínská Wikipedie od anglické

4. 12. 2006

Sdílet

Server News.com píše o rozdílech mezi čínskou a anglickou Wikipedií. Porovnává obsahy jednotlivých článků umístěných ve svobodné encyklopedii. Podle článku je překrucování informací v Číně natolik běžný jev, že mnoho lidí už nevidí skutečný svět, ale překroucené informace považuje za pravdivé. Podle toho pak také vypadá obsah Wikipedie.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 12. 2006 13:09

  Vaclav Kocian (neregistrovaný)
  Husitskému rabování se u nás něžně říká "spanilé jizdy". Nevím co je spanilého na tom, že někdo vyvraždí nekolik vesnic a odnese si kořist. Běžně je jako mučedník uctíván komunistický zločnec a Fidelova pravá ruka Che Gevara, a za tyrana považován Franko, který osvobodil Španělsko od zednářů a komunistů, kteří už v roce 1909 upálili na náměstí v Barceloně 100 kněží a řeholníků jen proto, že byli kněží a řeholníci a dalších dvacet let pak katoliky (tisíce katolíků) vraždili vesměs uřezáváním končetin a vrážením křížů do hrdla. Proti Frankovi tehdy Komunistům pomáhal Stalin a Václav Klaus některé z těchto tzv. interbrigadistů nedávno ocenil "za zásluhy". Překrucování pravdy je běžná věc v celém světě a Čína není výjimkou.
 • 4. 12. 2006 14:28

  anonymní
  Cheche...jeste ze mame "normalni" dejepisarku: ...A podnikali spanile jizdy. Vypadalo to asi tak, ze prijeli do nejaky vesnice, znasilnili zensky, pak vsechny zabili a co tam zbylo vyzrali nebo spalili.
  Neverte Jiraskovi!!!
 • 4. 12. 2006 14:43

  vd (neregistrovaný)
  "Překrucování pravdy je běžná věc v celém světě a Čína není výjimkou."

  A to znamená, že to je správně?
 • 4. 12. 2006 16:38

  bez přezdívky

  Jakožto občasného přispěvatele české Wikipedie mi Vaclav Kocian naplnil nečekaným optimismem.

  Je totiž docela jasné, že wikipedie nemůže být plně objektivní. I pouhý výčet faktů totiž může být zaujatý - jde o to, která fakta jsou uznána za důležitá a která za hodna zapomenutí.

  Ovšem srovnání rodičovského příspěvku a heslu o hustiství ve wikipedii každého přesvědčí, jak je wikipedie přínosná.

 • 4. 12. 2006 16:45

  Milysh (neregistrovaný)
  Ale pane Václave Kociane, teď se dopouštíte úplě stejné záležitosti kterou kritizujete. To je obecný jev, se kterým se setkáváme v dnešních médiích. Někdo napíše článek nebo glosu, která je politicky zabarvana, je úplně jedno jak. Následně se pak objeví příspěvek, který na věc vrhá pohled z naprosto opačným zabarvením. Zesměšní autora, napíše slepé argumenty, polopravdy a věci vytržené z kontextu, nezapomene ocitovat své "věrohodné" zdroje, které jsou v 99 procentech zabarveny stejně, jak píše autor. Vyváženost je v dnešní žurnalistice jev vzácný, stejně jak tomu bylo kdykoliv dříve. Novináři píší v duchu, který se od nich očekává, a kdo je platí.
  Pokud bych měl být konkrétní uvedu příklad :
  Při návštěvě USA jsem zjistil, že veřejnost v USA má o válce v Iráku zhruba o 2/3 relevantních informací méně, než máme v Evropě. Informace které se nehodí ( počty mrtvých civilů, ztráty na technice, kriminalita vojáků USA a pod. ) nejsou v USA. médiích presentovány prakticky vůbec. Proč ? Média patří stejným finančním skupinám jako firmy, vydělávající na válce v Iráku...
  V Číně to bude dle mého názoru úplně stejný jev, jenom zde nejsou hnacím motorem peníze, ale ideologie.
  Věci je nutno rozebírat v hlubším kontextu a pokud budete mluvit o historických událostech, musíme o nich přemýšlet v kontextu té doby. Napadlo Vás zeptat se, proč ty katolíky tehdy upalovali? Vzhledem t tomu, že obhajujete fašistického diktátora, jste z největší pravděpodobností voličem KDU-ČSL, usuzuji tak, protože v této straně se v poslední době kumulují fašisté a klerofašisté typu pana senátora Čunka nebo poslance Karase. Tito lidé následně veřejně propagují represe a netoleranci. No a není se čemu divit, že se pak jinak smýšlející skupina obyvatelstva spojí a "dekokraté" tohota kalibru vysí po ulicích na kandelábrech. Nejdřív ale musíte pane Kociáne, zakázat potraty, kuřáky, pozavírat homosexuály etc, a potom můžete propagovat Franka. Až toto všechno prosadíte, nemusíte se obávat, že Vám odpovím v podobné diskusi. To už budu v emigraci a bude se jen smát, jak je národ hloupý !
 • 4. 12. 2006 18:29

  Joey (neregistrovaný)
  Zajimave. Zejmena se mi zamlouvala ta fakta o tom, ze senator Cunek (?) je (klero)fasista. Samozrejme lepsi nez citovat zabarvene zdroje, je necitovat zdroje zadne anebo si radeji vsechno vymyslet. Neznam ani jednoho ze jmenovanych panu osobne a tak je nebudu ani obhajovat ani zatracovat. Milysh ma jiste velmi dobre informace, kdyz se nestydi neco podobneho takhle naprimo napsat, abychom si mohli udelat lepsi obrazek, nez ketry nam prinasi pouze masmedia (abychom nebyli tak hloupi).
 • 4. 12. 2006 22:07

  bez přezdívky
  Až na ten poslední odstavec vcelku souhlas, ale pro ilustraci bych doporučil přečíst si názory u článků o politice na Novinkách. Drtivá většina z těch lidí je naprosto mimo.
 • 5. 12. 2006 7:14

  jirka (neregistrovaný)
  Nechapu, proc Cunka nekdo odsuzuje za vystehovani neplaticu ze zdevastovaneho baraku pryc. Dostaly nove provizorni bydleni, ktere musi platit, pokud na to nemaji, at jdou pracovat a neziji jen z nasich dani.

  Vidite v tom romy a pozitivne je diskriminujete! Proc by mel mit ten chudak, co nepracuje, jen prochlasta vsechny penize co dostane, ukradne co se da, nekde platit najem. U nas se naucili vyuzivat socialnich podpor a kdyz jim je berou, tak se jim to pochopitelne nelibi, ale stale je na nich jak a z ceho ziji. Znam romy, kteri maji svoje male potraviny, kde oba rodice tam soukromnici a nemaji problem, nepotrebuji zadne davky.

  Nelibi se mi, ze dotuju ze svych dani spoustu nemakacenku, kdyz je vsude hromada prace. Nezamestnani jsou lidi prevazne ze sve vule, pokud by skutecne chteli pracovat, tak se muzou za praci prestehovat, nevidim v tom problem, vy ano?
 • 5. 12. 2006 10:50

  Milysh (neregistrovaný)
  Já pana senátora Čunka neodsuzuji za jeho postup proti neplatičům. Já odsuzuji pana Čunka za jeho neokonzervatvní názory, které volně přecházejí do otevřeného fašismu.
  Čunek pro ČT : "Ono se nám totiž může stát, že se nám tato skupina občanů přemnoží, a následně už nebude minoritní skupinou, a dopadne to tak, jak to dnes můžeme vidět ve Francii." nebo " Matka si musí uvědamit, že dítě které čeká, ač by byly jeho vyhlídky na přežití minimální, nebo plod vážně poškozen, musí donosit, protože by se dopustila vraždy ." , " Na nízkoprahové centrum pro mládež nedáme ani korunu, protože se nám pak budou scházet narkomani ve městě. " Mohl bych pokračovat dál.
  Půlku mojí rodiny vyvraždily nacisté v koncentračním táboře. Jejich vrazi se na začátku třicátých let dvacátého století presentovali v tehdejších médiích stejně, jako se dnes projevuje Čunek, část KDU-ČSL, nebo polská ultrapravicová "Právo a spravedlnost".
  Pokud někdo rozděluje občany státu na "nás a ty druhé", je vážení FAŠISTA !!! Je úplně jedno jaký segregační klíč vybere. Jednou to může být vyznání, podruhé barva pleti, potřetí sociální postavení. Začíná to vytvářením protirómských nálad, pokračuje to linčováním a končí v zařízeních typu koncentrační tábor. Už si nepamatujete ? "Budete mít město jenom pro židy, tak vám tam bude dobře, budete moci zachovat Vaši kulturu, vůdce vám dal Terezín."

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.