> Co je to svatá trojice configure && make && make install už dnes ví málokterý Linuxák.
Ted nechci popirat svatost svate trojky :], ale v dnesni dobe uz je jiny pristup. Schvaluji prvni dve posvatna „slova“, ale pouziti tretiho souslovi uz pouze zpusobi neprehlednost systemu. Kdo si dneska, v dobe repozitaru, nainstaluje SW pomoci „make install“? Tim pouze docilim toho, ze se mi dany SW nainstaluje, ale jiz nejsem schopen jej regulerne oddinstalovat.
> Je tento trend Ubuntowindowsovatění správný?
Zde se uz narazi na trosku jine tema (ale stale je provazane s prvnim). Ja to vidim, jako dva odlisne pristupy:
1] Budto bude snaha zpristupnit Linux i masove populaci, kdy se muze ukazat i jiny pristup nez ma nejaky monopolni podnik na vyrobu OS. Pak je potreba „ubuntowindowsacky“ pristup a velkou vyvojarskou komunitu.
2] Nebo chci pouzivat neco extra, neco co nema kazdy. Pak me nezajima „ubuntowindowsacky“ pristup, ale ani nebudu mit za zadkem tak velkou vyvojarskou komunitu. A nebudou me zajimat pruzkumy kolik procent lidi pouziva Linux na desktopu/notasu.
Je to tema na mnohem vetsi diskuzi a nechci tu zapalit nakej flame, ale neprijde mi ze by se mel pristup k novodobymu/budoucimu Linuxu nejak brat pouze cernobile. Ja osobne pouzivam jiz leta Gentoo, ale kvuli pritelkyni jsem rad za jeho WIN wizard. Osobne zas preferuju commandlinu :].
ja jsem si velmi rychle zvyknul na Deluge – porad mi bezi deluged demon, ke kteremu se muzu pripojit textove, graficky, nebo webove .. vsechno jak mistne, tak vzdalene (ted si teda nejsem stoprocentne jisty grafickym frotendem ke vzdalenemu demonu)
bohuzel mam na torrentisti jen 256MB RAM, takze textove rozhrani vede, ale prave se mi libi, jak je intuitivni a prehledne, vcetne konfigurace