Hlavní navigace

Jak to vypadá s LXQt

2. 8. 2018

Sdílet

Hong Jen Yee na DebConf 18 Autor: Hong Jen Yee

Na konferenci DebConf 18 vystoupil Hong Jen Yee, známý vývojář LXDE/LXQt a správce souborů PCManFM. Projekt LXQt pokračuje dál, přičemž snaha o úspornost desktopu ve stylu LXDE je tu stále (že to má třeba Lubuntu trochu jinak, je irelevantní).

Hong Jen Yee na DebConf 18
Autor: Hong Jen Yee

Hong Jen Yee na DebConf 18

LXQt využívá jak toolkit Qt5, tak některé prvky z KDE Frameworks, stejně jako Glib/GVFS/GIO, podporuje QtXdg a nemá problém využívat libovolného správce souborů. Navíc si drží některé prvky z GTK+ světa, například GNOME File Roller, konfigurační nástroj z Openboxu či mixer PulseAudio.

Aktuálně řešené problémy zahrnují řadu chyb v Qt5 X11 a snahy skloubit desktop používající GTK+ i Qt části do jednolitého celku. Pracuje se i na podpoře Waylandu, časem přijdou i nějaké nové aplikace a další jiná vylepšení.

Mimochodem, LXDE stále udržuje alespoň jeden vývojář a je připraveno pro GTK+ v3, což je fajn. Více ve videu (přímý odkaz ke stažení):

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 8. 2018 10:05

    -/+ (neregistrovaný)

    No jedu porad na LXDE, Qt verze me zatim prisla porad nedotazena (zkusim vzdy novej bump, jak se objevi v Gentoo).

    Takze fajn, ze to aspon porad udrzuji.

  • 2. 8. 2018 10:43

    Raikö (neregistrovaný)

    Jsem uplne stejneho nazoru, akorat LXDE pouzivam v Mageia Linuxu. Nerad bych se vzdaval LXDE dokud nebude dotazeno LXQt. S prechodem budou ale asi vzdy problemy. Viz. KDE. Dodnes KDE4 a KDE/Plasma 5 nepodporuji nektere featury, ktere melo KDE3. V KDE3 bylo vsechno hezky implementovano ve vsech komponentach KDE a vsechno pusobilo hezky ucelene. LXDE mi aspon do jiste miry pripomina prave KDE3.

  • 2. 8. 2018 15:42

    takyradějianonymně (neregistrovaný)

    Příliš už nesouhlasím.
    Teď v posledku (ver. 0.13.x) co to zvědavě sem tam zkouším (nikoli ve virtuálu ale mám nainstalováno vedle a skrze počeštělý ROSA Linux), mám navíc doinstalovaný základ KDE5, přepnuto mám na KWin, jako hlavního správce souborů používám Dolphin 5 a doinstalované doplňky pro náhledy, tak myslím že pro základ (web a pošta, kancelář, obrázky a fotečky včetně jejich úprav) už je desktop použitelný protože časem zraje jako víno. Tedy na něm dál prokazatelně dělají.
    Současně mám zkušenost a u známých jsem ještě asi před 3/4 rokem raději instaloval LXDE, ovšem dnes bych už to LXQt zkusil spíše. Protože a také přece jen mně to LXDE připadá dnes dost dřevní, ano bylo dobré když vytáhlo trn z paty, ale přece jen s LXQt lze se té současnosti víc přiblížit. LXDE je minulost i když ho bude třeba někdo udržovat na jen záchovné dávce.
    LXDE a ani to LXQt není dle mne myšleno aby vážně konkurovalo zavedeným (také pohodlným) desktopům a pokud na ně hardware má. Takže vždy to bude laborování na nějakém už morálním "odpadu" a raději už budu laborovat s novějším (a přizpůsobím se) LXQt, než zůstat trčet v minulosti. Trčet také pro svoji případnou lenost a neochotu se přizpůsobit novějšímu.

  • 2. 8. 2018 14:46

    Honzucha (neregistrovaný)

    Dodnes mě nikdo nebyl schopen vysvetkit, co je špatné na LXDE, že musí být nahrazen LXQT. Tak nějak mě ty války GTK vs. Qt přestávají bavit. Doufám že to snad někdo forkne. Protože QT varianta má k hotovému projektu ještě celkem daleko. Ačkoliv nedávno jsem v jednom konkrétním případě skončil u JWM.

  • 2. 8. 2018 16:00

    takyradějianonymně (neregistrovaný)

    Ty odpovědi jsou přece skrz vyhledávač dohledatelné a v souhrnu jde o prý přípravu na budoucnost, i když ještě se pořádně konkrétně neví na co a kdy, že :-)
    Přepis LXDE do GTK3 by asi už nepřinesl nic dál objevného protože tady už mají/budou mít své místo a prát se o ně Xfce s MATE, z těch lehčích desktopů. Kdo na to bude hardwarově mít tak skončí u Gnome nebo Cinnamonu.
    Tudíž pro toho, kdo je navyklý na KDE a Qt, tak obdobně skrze LXQt bude mít k dispozici tu vylehčenou variantu. Teoreticky, protože prakticky a jak jsem odzkušoval v takové té vzájemné kompatibilitě to (ze strany LXQt) ještě sem tam zadrhne. To ale vychytají.

  • 2. 8. 2018 21:26

    kuba77 (neregistrovaný)

    Nesleduji dění kolem LXDE, ale v repech Arch Linuxu jsou Gtk3 varianty jednotlivých komponentů LXDE, tak nevím jaké jsou v nich rozdíly apod.
    https://www.archlinux.org/packages/?q=lxde

  • 3. 8. 2018 7:46

    takyradějianonymně (neregistrovaný)

    Také to dění kolem desktopů postavených na (nejen) GTK2 atp. už příliš nesleduji ale pamatuji se, že a na jiném webu tak dříve činil autor této zprávičky. Včetně právě svých úvah a odpovědí na otázky který se tu teď kladou a asi budou dál klást.
    Asi vždy se najde dost lidí kteří úporně trvají na svých návycích a proto, nadsázka prosím, umanutě požadují když konečně už přesedlají z trabanta do baworáka tak aby jim ten baworák v jejich návycích řízení (ovládání) zajistil 100% "zpětnou" kompatibilitu ... a hojně píší ve smyslu že už přece 20 let tím trabim také a až dosud jezdili z bodu A do bodu B a zpátky ... a zakládají případně trucovité forky.
    Lehké podobné Xfce také a v některých článcích se jakoby chlubí s postupným přepisem do GTK3 a na obrázcích je srovnání ... že je to vlastně na povrchu přece stejný. A jiné články ale před tím zase horlivě přesvědčovaly ve smyslu proč je to GTK3 tolik zlořečené a proč raději zůstat na GTK2 a platí to nejen pro Xfce a třeba právě proto tu nakonec bylo a je to další MATE (naschvál proti už GTK3 Cinnamonu), které ovšem teď do toho GTK3 překlápí nakonec také. Výsledkem ... je nakonec velká fraška a do vzduchu jsou vyhozené protože zmarněné kapacity vývojářů, protože už někde na začátku se mělo být v rozhodování koncepčnější a prozíravější.
    To že se v případě LXDE rozhodlo pokračovat dál nikoli v GTK3 ale na Qt tak je jedině dobře a je mně sympatické. Bude také zdravé srovnání a ne jen pomluvy.

  • 4. 8. 2018 1:55

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    nevim zda jsi clovek nebo bot, protoze tvuj zpusob psani ponekud zvlastni jest ;-)

    kazdopadne... u Xfce, ten prepis do GTK3 je umyslne provaden tak aby neslo o visualni zmenu, proto se uvadelo srovnani, jinak aktualni stav je skoro vse prepsane do GTK3 a to jiz v (napr.) Xubuntu 18.04, pripadne v Archu je to samozrejme mnohem vice aktualnejsi... (nebo Xubuntu s PPA Xubuntu Dev)
    https://wiki.xfce.org/releng/4.14/roadmap

  • 4. 8. 2018 17:19

    takyradějianonymně (neregistrovaný)

    nápodobně,
    protože kdekoli (a jedno kde) se vyskytne a i jen okrajově pro tebe ono jistě velmi uhrančivě magické slůvko "Xfce" tak ty okamžitě a se strojovou pravidelností přispěcháš,
    přispěcháš i s nějakým tím tvým vtípkem a ani nemusíš si vypomáhat smajlíky, třeba jako že přepis do GTK3 byl tak prý dělán "úmyslně" a to aby vše zůstalo navenek při starém,
    ale tady to je z 98% o LXQt a které já ze zájmu sleduji, sleduji na rozdíl od ostatních a co sem píší (a někdy jindy a jinde budou dál psát) svá obehraná zavádějící klišé (aniž by to LXQt vůbec viděli), klišé která už mne ale nebaví a proto na ně reaguji.

  • 5. 8. 2018 22:12

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    jiste mam farmu s 128x RPi (na kterych mi samozrejme bezi Xfce), nonstop prohledavaji uplne cely internet a vystrizkuji mi magicke Xfce :-)

  • 6. 8. 2018 9:46

    7R7

    Mám len pár otázok k LxQT
    1. aký mailový klient je ešte v QT, alebo aký sa dá použiť,
    kmail je moloch ten asi nie,
    trojitá som mal problém že som nevedel nastaviť ďaľší účet
    2. dá sa fungovať len s kwin namiesto openboxu, myslí to tak že by tam ten openbox vôbec nebol?

  • 3. 9. 2018 8:26

    takyradějianonymně (neregistrovaný)

    ... ono obecně bude záležet v tom konečném na správci distribuce co z LXQt nakonec předloží a tam doplní.
    Tak třeba v ROSA Linux a co už delší dobu bokem já LXQt zkouším tam je, jako příkladem a webový prohlížeč, velmi slušný lehký NewMoon (tj. PaleMoon). Ale v těchto dnech můj první nákuk do syrového Lubuntu 18.10 (už s LXQt) odhalil jako tam prohlížeč Falkon, který sice je postavený systémově čistě ano na knihovnách KDE ale a žel současná dostupná verze (3.1) se (z nějakého záhadného důvodu?) stala silně nestabilní až nepoužitelná a navíc je to, proti PaleMoon, velmi funkcemi očesané. Jenže už i jen z tohoto různého přístupu lze dovodit že bude ve výsledku to LXQt i různě asi potom hodnoceno. Pokud s tím Falkon něco pozitivně rychle neudělají nebo správce Lubuntu se nechytne za nos a ten Falkon nevymění. Jináč konkrétně odpověď:
    ad 1) jako obvykle přece použiješ (mailový klinet) to, na co jsi zvyklý, já jsem zvyklý na Gmail, no a jináč v ROSA Linux je v LXQt předložen klient Trojitá ale ani jsem na něho zatím neklikl tak nevím a proto já nehodnotím,
    ad 2) jak to myslíš aby tam OpenBox vůbec nebyl?, ten tam je v základu, můžeš ještě doinstalovat (dle distribuce a repozitářů) k němu Comton a nedávno jsem si to odzkoušel,
    pro KWin si musíš doinstalovat patřičné části z KDE (včetně nastavení KDE!) a tady záleží opět na správci distribuce a jeho balíčcích v repozitářích a co distribuce to odchylky, no a potom máš přece na výběr, tj. na ten KWin se přepnout! Slovo a pojem přepnout! Jestli chceš páchat možné harakiri a ten OpenBox odinstalovávat je už na tobě, já bych se toho raději neodvážil :-)
    Asi více než před rokem přepnutí na KWin v LXQt a různé donastavování se u mne neobešlo bez rizik tj. pádů až přeinstalace systému, nyní panuje celkem spokojenost!

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.