Hlavní navigace

Jak zabránit častému snižování frekvence u notebooků

20. 9. 2021

Sdílet

Fedora Lenovo ThinkPad X1 Carbon Autor: Lenovo

Vývojář jádra Jens Axboe si minulý čtvrtek postěžoval na Lenovo X1 Carbon Gen 9, protože mu při paralelním překladu jádra ( make -j4) notebook sníží frekvenci procesoru až na 400 MHz a stane se prakticky nepoužitelný. Jde o thermal throttling, který má zabránit přehřívání čím dál tenčích a lehčích notebooků.

Hned druhý den Jens našel řešení. Spočívá ve využití ACPI Platform Profiles. Potřebujete k tomu jádro alespoň 5.12. A potom použijete echo performance > /sys/firmware/acpi/platform_profile. Možná nastavení jsou v souboru /sys/firmware/acpi/platform_profile_choices a většinou tam najdete low-power, cool, quiet, balancedperformance.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 9. 2021 9:00

  RDa

  Ta zprava je formulovana nestastne - thermal throttling je vec kterou nelze prekonfigurovat - je to posledni moznost procesoru zabranit sebeupeceni.

  Takze pan mel jenom zvoleny spatny profil, protoze nekdo presunul napajeci a chladici preference z OS do nadrazene platformy, a mohl tam mit zvolenej profil "vydrz 14 hodin" :-)

 • 20. 9. 2021 9:07

  ldoktor

  Tak obzvláště pokud jde o Lenovo, v defaultu vůbec nepoužívá up/down power limity, proto je téměř nezbytné nainstalovat a nastavit throttled (dříve lenovo_fix) https://github.com/erpalma/throttled

  Rozdíl je propastnej, windows to dělá out-of-the-box. Jinak na T14s jsem musel vypnout intel_pstate a použít acpi_cpufreq, jinak větrák v idle neustále řve a chybí kapacita pro krátkodobé vytížení.

 • 20. 9. 2021 12:31

  Fík
  Zlatý podporovatel

  To je pěkné, to jsem neznal

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.