Hlavní navigace

Jen 1 % uživatelů Debianu používá sysvinit

12. 11. 2019

Sdílet

Debian Autor: Debian

Debian se musí opět velmi vážně zabývat svým přístupem k init systémům. Psali jsme o tom v září a svůj pohled na současnou intenzivní debatu sepsal v článku na LWN Jonathan Corbet. Upozorňuje na návrh usnesení, o kterém se bude v projektu hlasovat. V zásadě se v něm píše, že rozmanitost init systémů je pro Debian stále důležitá a že podpora init skriptů je pro tvůrce balíčků povinná.

Podle tohoto návrhu by měl být systemd upřednostňován, ale neměly by být zatracovány také další alternativy. Jde stále jen o návrh, rozhodne konečné hlasování. Ovšem dokument je jedna věc, ale nakonec může rozhodnout ochota doopravdy dělat práci navíc. Rozumné argumenty jsou na obou stranách: ta jedna poukazuje na monokulturu v mnoha jiných oblastech, proti tomu stojí stagnace některých takových oblastí.

Zajímavou informaci do debaty pak přinesl Marco d'Itri, který v mailing listu upozornil na to, že hlasování vlastně už proběhlo mezi všemi uživateli balíčkovacího systému. Init systém sysvinit prý používá jen 1 % nových instalací Debianu. Sami uživatelé tak vlastně ukazují, že o alternativní init systém zájem nemají. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.