Hlavní navigace

Kaspersky poskytne zdrojové kódy k nezávislé analýze, spouští nový globální program

David Ježek

„Nemáme co skrývat“ je hlavním sdělením Eugena Kasperského. Jeho firma Kaspersky Lab nyní spouští tzv. Global Transparency Initiative, aby vyvrátila veškerá nařčení z toho, že její software „šmíruje“ uživatele, či dokonce špehuje americké počítače pro ruskou vládu.^

Kaspersky tak bude nově s komunitou a držiteli akcií sdílet více informací, což umožní další ověřování důvěryhodnosti jeho produktů, interních firemních procesů i obchodních operací či dalších mechanismů. Součástí je i nabídka zdrojových kódů pro nezávislé analýzy třetích stran, a to včetně softwarových aktualizací a pravidel pro detekci hrozeb.

Vyjádřeno bodově tak Kaspersky Lab počínaje prvním čtvrtletím roku 2018 iniciuje nezávislé kontroly firemních zdrojových kódů. Dále nezávislé posouzení firemních postupů ve vývoji softwaru a jeho životního cyklu atd, Budou vyvinuty další způsoby kontroly nad tím, jak společnost nakládá s daty, a to ve spolupráci s nezávislými partnery.

Dále budou zformována tři nezávislá Transparentní centra na planetě (v roce 2018 první z nich), která se ve spojení se zákazníky a důvěryhodnými partnery zaměří na bezpečnostní problémy a poskytnou přístup k nezávislým kontrolám kódu, aktualizací a pravidel v produktech Kaspersky. Centra budou postupně otevřena v Asii, Evropě a USA, a to do roku 2020.

A konečně se také ještě v tomto roce zvětší program pro odměny za nalezené chyby, a to až do výše odměny 100 tisíc dolarů za nejzávažnější chyby reportované skrze firemní program Coordinated Vulnerability Disclosure a následně ověřené nezávislým bezpečnostními výzkumníky.

Takto bude vypadat počáteční fáze globálního programu. Pro vzdálenější budoucnost chce Kaspersky s komunitou vymyslet další cesty. Návrhy na další zlepšení, stejně jako požadavky třetích stran jsou vítány na adrese transparency@kaspersky.com.

Našli jste v článku chybu?