Hlavní navigace

Kaspersky: těžařský malware stále řádí, přibírá si další kryptoměny

12. 9. 2017

Sdílet

Malware infikující počítače jiných za účelem těžby rozličných kryptoměn ani letos nepolevuje. Rozsah již překonává rok 2015 a to zbývá ještě víc než čtvrt roku.

Kaspersky Labs tak usuzují z počtu infikací, kterým zabránili u zákazníků svými nástroji. Za letošní rok, ze kterého uběhlo teprve osm měsíců, už jsou na číslech srovnatelných s celým rokem 2015, což mimo jiné znamená nejen to, že rozsah bude horší než loni, ale současně i potvrzení stále rostoucího trendu. Ale když před několika dny dosáhl 1 bitcoin na krátkou chvíli hodnoty kolem 4600 USD (~100 tisíc Kč), se asi není čemu divit.

Mezi všemi virtuálními měnami jsou na vzestupu zejména Zcash a Monero, zejména díky jejich podpoře anonymních transakcí, což se hodí zejména při financování nelegálních aktivit. Zejména 3 roky existující Monero je favoritem všemožných těžebních trojanů, 10 měsíců starý Zcash se teprve rozbíhá k plné síle, ale již 1 měsíc po spuštění jej začalo používat několik nelegálních těžebních operací dosahujících odhadovaného výkonu těžby na úrovni 75 tisíc dolarů ročně na přibližně tisícovce počítačů.

Počet uživatelů, které Kaspersky Lab ochránila před těžařským malware.
Kaspersky Lab

Počet uživatelů, které Kaspersky Lab ochránil před těžařským malware.

Vedle kryptoměn a malwaru pro jejich těžbu tak logicky přibývá i hlášení bezpečnostních firem. Z nich vyberme například odhalený botnet Bondnet, který infikoval zhruba 15 tisíc počítačů, převážně s OS Windows Server. Dále je zajímavý malware Linux.MulDrop.14, který infikoval online minipočítače rodiny Raspberry Pi. Trojan Zminer zase infikoval servery služby Amazon S3, a to je jen malý výčet těch zajímavých velkých operací, malé hráče snad ani nelze plně zmapovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.