Hlavní navigace

Každá wiki se za čtyři roky vyčerpá a počet přispěvatelů začne klesat

24. 4. 2018

Sdílet

Graf wiki

Anglická varianta Wikipedie zažila svůj největší boom v letech 2006 a 2007, poté došlo ke krátké stabilizaci a následně začal počet přispěvatelů pomalu klesat. Nathan TeBlunthuis, Aaron Shaw a Benjamin Mako Hill se rozhodli data rozšířit také na ostatní wiki. Vybrali si proto 769 největších wiki aktivních mezi lety 2002 a 2010 hostovaných na serveru Wikia a provedli podobný výzkum nad databází aktivity jednotlivých přispěvatelů. Došli k zajímavému výsledku:

Jeden z autorů nového výzkumu komentuje výsledky na svém blogu. Graf má stejnou podobu, jako ten původní týkající se Wikipedie. Platí tedy obecné pravidlo, že komunitně budovaný informační zdroj tři až čtyři roky zvyšuje svou rychlost růstu, pak se na chvíli růst zastaví a množství změn začne klesat.

Podařilo se také zjistit, že i noví editoři se později vracejí méně a méně editují. Nejde tedy jen o to, že by se vyčerpali ti původní. Čísla z Wikipedie byla dříve vysvětlována tím, že se zájem zmírnil s příchodem Facebooku, mobilů a dalších sociálních médií. Nový výzkum ale ukazuje, že jde o obecný jev, který nelze připsat určitému historickému úseku. Zároveň ale platí, že ve velkých komunitách se opakuje menší cyklus zrychlení a zpomalení, který je obvykle způsoben vznikem nějakého nového problému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.