Hlavní navigace

KDE i GNOME na Waylandu znamená vyšší výdrž notebooku než s X.Org

29. 12. 2021

Sdílet

KDE Autor: Projekt KDE

Phoronix se jal změřit, jak je na tom výdrž typického Ryzenovského notebooku při použití desktopu KDE na Waylandu a X.Org. Porovnání se účastnilo i GNOME, též na Waylandu i X.Org a zejména pak 7nm AMD Ryzen 7 PRO 5850U (generace Renoir/Cezanne) s příslušným GPU generace Vega.

Rozdíly ve spotřebě stroje od Lenovo při běhu na X.Org versus Waylandu nejsou až tak markantní, u KDE jde konkrétně o úsporu zhruba na úrovni 10% pro celý notebook, v případě samotného APU je to zhruba čtvrtina. Velmi podobně se chová GNOME, zde bychom ale na výrazně cílený vývoj a již letité semknutí s Waylandem ani nic jiného nečekali.

KDE a GNOME na X.Org vs Wayland
Autor: Phoronix

KDE a GNOME na X.Org vs Wayland

Krátce a stručně: z hlediska výdrže moderního notebooku na platformě AMD se vyplatí oba desktopy provozovat na Waylandu. Nejde přitom o shodu okolností, neb oba projekty mají vyvinut vlastní Wayland kompozitor a ve vývoji jdou každý svou vlastní, odlišnou cestou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.