Hlavní navigace

KDE Partition Manager 4.0 vylepšuje podporu Waylandu a LUKS2

2. 5. 2019

Sdílet

KDE Partition Manager

Po roce a půl vývoje byla představena nová verze nástroje pro správu diskových oddílů KDE Partition Manager 4.0. Nejviditelnější změnou je, že grafické rozhraní běží pod neprivilegovaným uživatelem, což mimo jiné zlepšilo podporu Waylandu. Na druhé straně sedí privilegované jádro KPMcore, které místo libparted používá sfdisk a nevyvíjenou knihovnu libatasmart nahradilo pomocí smartmontools. To by mělo výrazně zlepšit portovatelnost, takže se snad brzy dočkáme verze pro FreeBSD.

Vedle toho byla zlepšena podpora oddílů šifrovaných pomocí LUKS2, přidána detekce souborových systémů APFS a Bitlocker, vývojáři kvůli lepší správě kódu začali používat moderní vlastnosti C++ a samozřejmě byla opravena řada problémů, především v podpoře LVM.

Zdrojové kódy včetně všech commitů najdete v GitLabu projektu KDE: KPMCore, Partition Manager. Stahovat můžete z domovského webu projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.