Hlavní navigace

KDE Plasma 5.24 je novým LTS vydáním

9. 2. 2022

Sdílet

KDE Plasma 5.24 Autor: KDE

Nová verze desktopu KDE Plasma 5.24 je posledním vydáním s dlouhodobou podporou, které bude udržováno až do úplně posledního vydání pětkové řady. Poté již projekt přejde na Plasma 6. Z logiky věci tak plyne, že žádné revoluční změny verze 5.24 nepřináší, tvůrci se soustředili na ladění detailů, evoluci vzhledu prostředí či různá vylepšení použitelnosti a celkového dojmu, který si uživatel odnáší.

Některé z novinek jsme průběžně během vývoje shrnovali v nedělních článcích, pročež vám mohou přijít povědomá: například možnost konečně zvolit nový wallpaper jen pomocí pravého tlačítka myši a příslušné volby, už není nutné se proklikávat nastavením. V místní nabídce pak přibyla i položka pro nastavení dispelů umožňující rychlý přístup k nastavení rozlišení, orientace, škálování a pozice displejů (podobně jako nabízí rychlý přístup k této věci Windows).

Došlo i na menší změny ve výchozím tématu vzhledu Breeze. Ten je upraven tak, aby lépe ladil s Breeze stylem samotných aplikací. Nově je výchozí téma pojmenované Breeze Classic, aby bylo lépe odlišeno od Breeze Light a Breeze Dark. Zlepšily se i možnost výběru akcentových barev a prostředí bude odpovídajícím způsobem reportovat, je-li nastavené téma světlé či tmavé (aby se aplikace, které toto respektují, korektně nastavovaly).

Další změny najdeme v systému notifikací (například náhledy videí), správci úloh (čistší kontextové menu), systémových nastaveních (noční barva, test reproduktorů, limitace nabití akumulátoru, …) či správě oken (přehledová obrazovka více po vzoru GNOME, návrat přepínacích efektů Cover Flip a Flip Switch, vyšší výkon s GPU Nvidia, otevírání nových oken uprostřed obrazovky, …), Discoveru či Krunneru. A samozřejmě jsou zde vylepšení podpory Waylandu.

Zpráva o vydání této verze obsahuje další podrobnosti včetně řady ukázkových videí, velmi detailní přehled najdeme v changelogu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 2. 2022 20:48

  Pavel Tavoda

  Tomu nerozumiem, ved si nastavite PAM tak aby pouzival citacku odtlackov a je to. Takto som to mal uz na nejakom starom thinkpade asi pred 15timi rokmi.

 • 9. 2. 2022 21:20

  Jiří

  Musím říct, že je to asi první verze, kde je Wayland už opravdu plně použitelný, nevidím tam už asi žádný rozdíl od X11 - ale možná se opět nějaký neduh objeví při delším používání (nahozeno včera). No a ten skvělý Overview bylo to poslední, co mi v KDE chybělo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.