Hlavní navigace

Kdenlive 20.08: nové rozhraní a lepší práce se zvukem

Sdílet

David Ježek 18. 8. 2020
Kdenlive 20.08 Autor: Kdenlive

Nová verze video střižny Kdenlive přináší jako nejviditelnější novinku podporu dalších typů nastavení grafického rozhraní, určených pro jednotlivé druhy činností při tvorbě videa (od editace a kontroly, přes mix zvuku až po přidávání efektů a korekce barev). Dále tvůrci zapracovali na podpoře více zvukových streamů, cache pro správu dat, zoombarech v Monitoru klipu a panelu efektů.

Významná část z 284 commitů řeší věci kolem stability běhu programu, například je vyřešena chyba v nakládání s oddělovačem vedoucí k pádům (zjednodušeně řečeno dělala v Kdenlive problémy americká desetinná tečka versus česká čárka)

Aplikace prodělala takové změny, že v nové verzi uložené projekty jsou zpětně nekompatibilní a je třeba to mít na paměti. Došlo také k určitému zrychlení v oblasti generování náhledů zvuku či přehrávání sekvence JPEGů. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 8. 2020 12:37

  peci1

  Chudaci taky pouzivali `std::stof` na parsovani floatu. Tuhle nebezpecnou funkci by mely vsechny kompilatory zakazat, protoze diskriminuje nas stredoevropany :-D

 • 19. 8. 2020 10:38

  David Ježek

  Tak zase jsou věci, se kterými se dá žít, když člověk ví, jak to kompenzovat. Důležitější je podle mě stabilita běhu. Já naposledy v Kdenlive páchal něco většího cca na jaře 2018 a byl jsem setsakra rád, že vedle starších balíčků v *buntu repos dávají v KDE dohromady i AppImage, kde díky tehdy zbrusu nové verzi Kdenlive jsem ten projekt mohl dodělat a odevzdat.