Hlavní navigace

Kdenlive 21.04 s podporou 4k AV1 a převodem řeči na text

29. 4. 2021

Sdílet

Kdenlive 21.04 Flatpak pod GNOME 3.38 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Do projektu nelineární střižny Kdenlive míří s novou verzí několik zajímavých novinek. Tou viditelnou hned na první pohled, je přítomnost exportního profilu 4k AV1. Zde Kdenlive využívá referenční knihovnu od AOMedia, nicméně s ohledem na současnou povahu podpory AV1 lze pouze dodat, že využití tohoto profilu, zejména pro 4k či větší videa, bude bolestivě pomalé.

Jinak se pracovalo na uživatelském rozhraní, kde lidé ocení například vodorovné posuvníky v časové ose, kde tažením za jejich okraje lze osu zoomovat. Přibyly též další nové efekty (Typewriter, Alpha Strobe) a je zde i nová možnost převodu mluveného slova na text (využívá projekt Vosk – dodejme, že čeština/slovenština nejsou mezi aktuálně podporovanými jazyky), za použití knihovny XY.

Je zde také nový prohlížeč médií a visuálně přehlednější časová osa. Vylepšení doznal panel klíčových snímků a přibyla též podpora barevného prostoru ITU 2020. S GIFy je nově nakládáno jako s videem (ne jako s obrázky) a podpora Flatpaku byla vylepšena. Tvůrci dále zmiňují spoustu příprav v kódu projektu pro budoucí přechod na Qt6 a MLT7. Opraveno je také více než 500 nahlášených chyb. Kompletní přehled je k dispozici v detailu zprávy o vydání verze 21.04.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.