Hlavní navigace

Kdenlive 21.12 přináší nejen Multicam Editing

14. 12. 2021

Sdílet

Kdenlive 21.04 Flatpak pod GNOME 3.38 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Velkou a dlouho očekávanou novinkou letošní prosincové verze nelineární střižny Kdenlive, je tzv. Multicam Editing, dále tvůrci přidali tzv. slip režim střihu. Obojí detailně vysvětluje Farid Abdelnour na webu projektu.

Nová verze dále přináší zbrusu nový systém sledování objektů ve scéně založený na deep-learning algoritmech. Uživatelé také mohou v rámci jednoho projektu využívat více zásobníků projektu. Při importu do nich navíc Kdenlive umí ignorovat podadresáře s nepodstatnými daty, které si různá zařízení vytvářejí (například Sony XDCam, Panasonic P2, kamery Canon či zvukové záznamníky Zoom).

Kromě toho také tvůrci opravili řadu chyb a přidali množství dílčích vylepšení. Například možnost nechat běžet v cyklu v časové ose vybraný klip či se stisknutím ESC při používání editačních nástrojů vždy vrátit do výchozího režimu výběru. Uživatelský manuál Kdenlive nově přechází na architekturu zvanou Sphinx (má být uživatelsky přívětivější a snadnější na úpravy). Verze pro macOS je nyní považována za stabilní.

Z hlediska licence projekt přechází na GPLv3.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 12. 2021 9:51

  David Ježek

  Děláš nějak zásadně velký projektu? Mě Kdenlive typicky nepadá, povětšinou tedy využívám nejnovější verzi z AppImage, ale spíš projekty menší (max 2-3 video stopy plus pár dílčích efektů a korekcí).

 • 15. 12. 2021 14:20

  bez_přezdívky

  Davide, ono tak 5 až 10 let zpátky bylo kdenlive značně nestabilní - padalo prostě furt. Ale v poslední době je to řádově lepší, posledně jsem dal do kupy celý projekt bez jediného pádu.

  Pokud má špatné zkušenosti z minula (více než 5 let staré) tak se mu nedivím. Ale zároveň pochybuji, že jsou to zkušenosti starší než cca 2 roky.

 • 15. 12. 2021 16:18

  David Ježek

  Jo tak to beru, to dává smysl. Já jsem první - řekněme větší - "projekt" v Kdenlive patlal někdy na konci roku 2017, a to tuším v Lubuntu. Běželo to ok, detaily si nepamatuji, ale kdyby to nějak signifikantně padalo, jistě bych na to nezapomněl. Rozhodně si ale pamtuji, že po vyzkoušení všech těch OpenShotů a podobných jiných záležitostí jsem děkoval Bohu za existenci Kdenlive (protože představa matlat to v Premiéře mi naháněla closed-sourcovou kopřivku).