Hlavní navigace

Klon RHELu AlmaLinux vydává ostrou verzi 8.3 a přechází pod nadaci

1. 4. 2021

Sdílet

AlmaLinux Autor: CloudLinux

Klon RHELu s cílem zastoupit původní úlohu CentOS, zvaný AlmaLinux, známe od ledna. Začátkem února byla vydána beta verze a nyní projekt přichází s ostrým vydáním AlmaLinux 8.3.

Za distribucí stojí společnost CloudLinux, nová verze samozřejmě odpovídá RHEL 8.3, jak jen to je možné. Tvůrci dali k dispozici i nástroj pro migrování z RHELu, Oracle Linuxu či samotného CentOS na Almu. O distribuci se bude formálně starat nově založená neziskovka.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 4. 2021 10:22

  Aas

  CloudLinux mal head start, pretoze nazacinal na zelenej luke. Ale problemy CentOSu neodstranil. Stale bude zavisly na jedinej firme a jej zvoli.
  Rocky sa to snazi urobit poriadne, aby sa mu nikdy nestalo to co CentOSu po 15 rokoch.
  "Right away, we’ve gone about things differently. If all we were looking to do was to repackage the operating system, we would have done so already. But we felt the problems that needed to be addressed were bigger than that, and so that’s what we’ve set about addressing. In doing that, we’ve created an infrastructure similar to Fedora so we can allow many developers to be part of the development, responsibility, and future of Rocky Linux."

 • 1. 4. 2021 11:36

  PQK

  Proto vznikla ta zmíněná nadace. Ta by měla AlmaLinux udržet i bez vůle CloudLinuxu.

  U CentOS byl problém, že neměli neziskovku která by mohla přijímat dary. To je v USA docela problém z daňového hlediska ... a proto měli málo financí ...

 • 1. 4. 2021 22:49

  MarSik

  Přiznám se, že to oznámení Rocky Linuxu asi nechápu.

  "If all we were looking to do was to repackage the operating system, we would have done so already."

  Měl jsem dojem, že přesně toto lidé od CentOSu a těch klonů chtěli a očekávali... 1:1 klon podporovaného RHELu, díky kterému byl předpoklad, že ten výsledek bude stabilní a stejně dlouho podporovaný jako RHEL, ideálně včetně ABI kompatibility (kterou CentOS negarantoval).

  "In doing that, we’ve created an infrastructure similar to Fedora so we can allow many developers to be part of the development, responsibility, and future of Rocky Linux."

  Není toto přesně ten samý důvod, pro který vznikl CentOS Stream?

 • 4. 4. 2021 6:18

  bez přezdívky

  Centos stream, by to byl, kdyby se v té hierarchii nepřesunul před samotný RHEL.

  Teď to bude: Rawhide > Fedora > centos stream > RHEL (> a tady byl původně centos samotný).

  IMHO tam vůbec nejde o Fedoru. Jediný co, tak že asi mají podobnou infrastrukturu s tím že upstream je RHEL a ne Rawhide nebo Fedora.

  Třeba se Alma s Rocky časem spojí. Nebo jeden z nich prostě umře.

Byl pro vás článek přínosný?