Hlavní navigace

Knot Resolver 5.2.0 přináší nový modul pro DNS-over-HTTPS

13. 11. 2020

Sdílet

Knot resolver

Laboratoře CZ.NIC zveřejnily novou verzi Knot Resolveru (5.2.0), která přináší dvě novinky související s vylepšením výkonu.

První z nich je nový modul pro DNS-over-HTTPS (DoH), který se vyznačuje především výrazně vyšším výkonem, stabilitou a škálovatelností. Zároveň má jednodušší konfiguraci, nevyžaduje další závislosti a podporuje pouze protokol HTTP/2 přes TLS v souladu s doporučením RFC 8484. Pro uživatele Knot Resolveru je stále k dispozici stará implementace, vývojáři ze sdružení CZ.NIC ale doporučují upravit konfiguracia přejít na novější verzi.

Druhou novinkou je pak experimentální podpora eXpress Data Path (XDP) pro protokol UDP. Jeho použití může poskytovat lepší propustnost a odezvu, vyžaduje však speciální konfiguraci a podporu ze strany síťové karty a kernelu.

V tomto vydání došlo také na avizovanou změnu v rámci DNS Flag 2020, přesněji na snížení implicitní velikosti EDNS bufferu na 1232 bytů.

Nový Knot Resolver si díky některým vylepšením a opravám vyžádal zpětně nekompatibilní změny. To se dotýká například API modulů nebo control socketů. Vývojáři ze sdružení CZ.NIC proto doporučují pročíst si příručku pro aktualizace. Kompletní výčet novinek je k potom dispozici na stránkách projektu.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky