Hlavní navigace

Kolik CO2 vyprodukuje vyhledáváním Google?

14. 1. 2009

Sdílet

O problémech s energií ve velkých datacentrech jsme psali už před dvěma lety. Jedna z největších světových datacenter vlastní Google a tvrdí se o něm, že spotřebovává obrovské množství energie a jeho vyhledávání je prý velmi nešetrné k přírodě. Americký fyzik Alex Wissner tvrdí, že průměrné zadání jednoho vyhledávacího dotazu do Googlu vede k vyprodukování asi sedmi gramů CO2. Google to ovšem vidí jinak.

Na trhu vzniklo hned několik různých hypotéz a předpokladů, a tak bychom to rádi uvedli na pravou míru. Díky velkému důrazu na efektivitu datacenter je to totiž naštěstí mnohem méně, než se obecně předpokládá. Na jedno vyhledávání připadne 0,0003 kWh, což je přibližně hodnota, kterou vaše tělo spotřebuje za 10 sekund v klidném stavu. Zároveň je to méně, než za dobu vyhledávání spotřebuje váš osobní počítač. I emise CO2, které připadají na jedno hledání na Googlu, se daří minimalizovat: odpovídají jedné tisícině množství, které vyprodukuje průměrné auto na 1 km, uvádí český blog Googlu.

(Lupa.cz, Blog Google ČR)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.