Hlavní navigace

Kolik vydrží SSD? Domácí modely vydržely až dva petabajty zápisů

5. 12. 2014

Sdílet

Když se začne mluvit o SSD, velmi rychle se objeví obavy z toho, kolik dnešní paměťové čipy vlastně vydrží zápisů. Někteří skeptikové varují před tím, že po pár desítkách terabajtů bude konec s diskem i daty. Server Tech Report už déle než rok testuje šest běžných SOHO modelů SSD disků. Zapisuje na ně stále dokola velké množství dat a zkouší, kolik vydrží.

Tři kusy zemřely na cestě k 1 PB dat: Kingston HyperX 3K, Intel 335 Series a Samsung 840 Series. Model Corsair Neutron GTX skončil na 1,2 PB a Samsung 840 Pro pokračuje bez chyb i přes stovky hlášených realokovaných sektorů. Další model značky HyperX přežil 2 PB zápisů také díky kompresi, která redukovala množství zapsaných dat na 1,4 PB. Přesto se jeho čipy ukázaly být výrazně odolnějšími než v případě prvního mrtvého modelu.

Výsledek ukazuje, že i během stejného výrobního procesu mohou vzniknout velké odchylky v jednotlivých kusech. Zároveň to dokazuje, že ke komplexnějšímu testu by bylo potřeba mít mnoho vzorků od stejného výrobce a modelu. Dobrou zprávou naopak je, že všechny testované kousky dalece překročily očekávání a přežily výrazně více zápisů než bylo deklarováno ve specifikaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.