Hlavní navigace

Končí éra filmu, Nikon ukončil výrobu zrcadlovky F6

9. 12. 2020

Sdílet

Nikon F6 Autor: Nikon

Digitální fotoaparáty způsobily revoluci už před 20 lety. Samozřejmě lze dodnes kupovat filmové materiály a fotit na film, podobně jako lze kupovat nové gramofonové desky. Ale výroba jedné z ikon, řady profi zrcadlovek Nikon F, končí. Japonský výrobce definitivně ukončil produkci své poslední vlajkové lodi na 35mm kinofilm, tedy modelu Nikon F6. A jelikož jiní skončili již před ním, končí tímto i slavná éra kinofilmových zrcadlovek jako takových.

Není třeba plakat nad rozlitým mlékem, ony i digitální zrcadlovky skomírají, vše nahrazují zejména mobilní telefony, jejichž foto snímače a objektivy jsou s každým rokem lepší a lepší, navíc podpořené výpočetní fotografií, což je fenomén, který příliš do velkých fotoaparátů nepronikl.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 12. 2020 14:19

  Kelley

  Telefony nahradily spíš kompakty. A i když se klasické zrcadlovky vyrábějí stále (a ještě dlouho budou), na jejich místo pomaličku nastupují bezzrcadlovky (Z6 apod.).

 • 9. 12. 2020 20:21

  Miroslav Šilhavý

  Jestli je potřeba sekvence clona-zrcátko-závěrka, nebo jestli si čip poradí i bez toho, je jen technický detail. Hlavní boj je a bude rozměry. Logicky, velké čočky se dají vybrousit přesněji, velká sestava čoček propustí víc světla a velká dopadová plocha poskytuje větší prostor pro získání přesnějších dat. Na tom se nic nezmění.

  Co se změnilo je to, že i mrňavé fotoaparáty, za pomoci spousty algoritmů, poskytují kvalitu dostatečnou pro spotřební fotografii. Omezujícím faktorem už není technika, ale schopnost fotografa.

  Fotografie na kinofilm měla spoustu výhod. Např. absenci oněch algoritmů, které sice vyprodukují líbivou fotografii ve většině případů, ale v jiných ubližují. Dokonce RAW už ve skutečnosti nejsou surová data, ale kompromis mezi nimi a tím, co si představuje výrobce techniky. Na syrovou fotografii stačí některý z manuálních nebo poloautomatických přístrojů, řekněme ze sedmdesátých let. Kinofilm zůstane už jen pro nadšence - a ti neocení funkce F6 a podobných, protože 90 % funkcí poskytne lépe digitální přístroj.

  Velké digitální (bez)zrcadlovky nezmizí. Jejich prodeje nebudou velké, ale svoje místo mají. Stejně jako nezmizel středoformát. Je naivní si myslet, že fotoaparát s knoflíkem místo objektivu může nahradit kilové šíro nebo půlmetrové telátko.

 • 9. 12. 2020 21:05

  Michal Kubeček

  Hlavní problém zrcadlovek i kvalitnějších bezzrcadlovek (tedy z pohledu výrobce a jeho obchodního modelu) je paradoxně to, v čem je jejich největší síla (z pohledu uživatele): dlouhá životnost, jak fyzická, tak morální. Taková zcadlovka střední nebo dokonce vyšší třídy sice stojí ne úplně málo peněz, ale taky vydrží zatraceně dlouho - oproti smarthonu mnohonásobně déle. Celou tu dobu z vás bude výrobce mít příjem nanejvýš z příslušenství (které ale nemusí být od něj) a možná oprav (kterých ale taky není potřeba tak moc, pokud se zrcadlovkou zacházíte aspoň trochu slušně). A to příslušenství je typicky také přenositelné, aspoň pokud se nerozhodnete přejít k jinému výrobci. Já mám třeba Canon 7D, který brzy oslaví desáté narozeniny, a pokud bych snad uvažoval o výměně, tak jedině kvůli přechodu na fullframe, v současné nabídce APS-C nevidím nic, co by mne motivovalo k upgradu (v mnoha ohledech by to byl spíš downgrade).

  Takže tu máme třídu výrobků pro relativně úzkou cílovou skupinu, které jsou sice poměrně drahé, ale vzhledem k dlouhé životnosti pro výrobce ne až tak lukrativní, jak by se na první pohled zdálo.

 • 9. 12. 2020 22:56

  fotolite

  Huráá, konečně díky autorovi nebudu tahat na zádech těch 3-7kg vybavení a vezmu si telefon. No žena mi dávno říkala, že jsem vůl když to všude nosím. Je mi teď jasné, že čip velikosti prdprd v telefonu v pohodě nahradí APSC a určitě i FF. To bude paráda fotit třeba ledňáčka telefonem. A co teprve noční fotky a také racci v letu, nebo nějaká krajinka, třeba u Hovoran. Už se nato těším. Vážený autore, možná ten článek byla reklama na mobily, nebo neznalost, ale já a všichni mně podobní si vezmeme na záda ty dvě zrcadlovky a to raději těžší FF a objektivy a vyrazíme fotit. A upřesňuji ne bezzrcadlovku s hloupým hledáčkem, špatnou výdrží baterie a věčně zpraseným čipem po výměně objektivů, ale zrcadlovku.

  Přeji autorovi dobré světlo a mnoho pěkných fotek s mobilem.
  Michal Zika

 • 10. 12. 2020 8:39

  Petr Krčmář

  Zrovna tenhle pokus o sarkasmus se nepovedl, protože zvlášť David se věnuje focení hodně, fotí na velkoformáty a věnuje se pořád i dělání vlastních fotek. Chce to přidat na pokoře a bude to příště určitě lepší, držím palce.

  Realita je ale skutečně taková, že většina lidí vyměnila foťáky za mobily. Dnešní telefony fotí velmi slušně, na úrovni dřívějších kompaktů. Na to běžné cvakání drtivé většiny uživatelů to bohatě stačí a pohodlí je pro ně velkým bonusem.

  Samozřejmě vždycky budou profesionálové a fajnšmekři, kteří si pořídí velkou techniku a bude jím stát za to ji tahat. Já mám taky batoh plný objektivů, ale pravda je, že ho používám čím dál méně. Je to jako s hudbou: většina lidí oceňuje hudbu uloženou v mobilu a pár lidí si kupuje desky a poslouchá je na parádním zařízení. Každému, co jeho jest.

 • 10. 12. 2020 8:50

  bez přezdívky

  Potom to chcelo ale napisat, ze sa bavime o skupine ludi, ktori si iba cvakaju momentky s telefonom a nevenuju sa fotografovaniu poloprofesionalne, ani profesionalne. Pretoze to z clanku naozaj vyznieva tak, ze onedlho budem moct odlozit svoj mirrorless do kuta a cvakat s iPhonom. Hlavne ked pise, ze nie je treba s koncom F6 plakat nad rozliatmym mliekom, pretoze telefony... Myslim, ze nikto kto dnes hobby foti krajinku a rodinku s mobilnym telefonom nikdy neuvazoval nad kupou zrkadlovky na film alebo mozno ani nikdy o F6 nepocul.

  Uz len kvoli optike si neviem predstavit, ze by mobilne telefony mohli niekedy vykonom pri foteni alebo v post-procesingu dobehnut zrkadlovky/bez­zrkadlovky.

 • 10. 12. 2020 9:37

  SB

  Argumentujete zbytečně, zprávička to totiž neopatrně podala tak, že zrcadlovky je možno nahradit mobilními telefony, v tom je ten rozpor.

 • 10. 12. 2020 17:34

  Michal Zika

  Milý mladý muži, pane Krčmáři,
  dnešní generace 30+ je bohužel vychovaná přesně tak, jak se prezentujete Vy v reakci na můj názor. Kdo jste, že po mě chcete pokoru? A hlavně proč? Četl jste vůbec co jsem napsal? Co o mě víte? Dávno předtím než jste přišel na svět jsem dělal ručně tisíce barevných a černobílých fotek měsíčně a fotil plesy v Lucerně. Nehodnotím fotky autora článku, který může být dobrým fotografem, ale jeho článek, který je podle mě špatný. Špatný je proto, že srovnávat mobil a fotoaparát je nesmysl. Naučil jsem fotit stovky lidí a nikdo z nich nechtěl být profi fotograf. Ti lidé si koupí levnou zrcadlovku a naučí se s ní fotit, protože zjistili, že to prostě mobilem nejde. Konečně mohou fotit své psi, děti, nebo koně v pohybu. Vyfotí detailní fotky brouků a kytek, portréty s vytouženým bokehem ap. Levná zrcadlovka není pro žádné fajnšmekry. Vy jste oba s panem Ježkem prostě zapomněli na jednu kategorii lidí kteří fotí. Jmenuje se amatérský fotograf a ten mobilem fotit nebude. Vy zmiňujete rovnou profíky a fajnšmekry s těžkou technikou. Kde jsou ti lidé s Nikony 5300, 3400, Canony 2000D, 4000 atd., tedy s nejprodávanějšími zrcadlovkami které tyhle firmy živí. A srovnávat přehrávání hudby z LP a mobilu z focením mobilem nebo foťákem? To jste snad nemyslíte vážně.
  Moje reakce na článek pana Ježka možná pár lidem ušetří nějakou korunu při výběru mobilu. Nekoupí si nějaký tel. se super foťákem za 30000kč, který stále fotí jako mobil, ale mobil na telefonování za 5000kč a ještě mu zbyde na tu levnou zrcadlovku se slušným objektivem. O pokoru Vás nežádám, tu každý buď má nebo nemá. Mě bylo jen líto těch lidí, kteří si po přečtení článku pana Ježka půjdou koupit nějaký drahý mobilní čínský šunt za nesmyslné peníze jen kvůli focení.
  S pozdravem Michal Zika plný pokory

 • 10. 12. 2020 21:15

  Petr Krčmář

  Nesoudím vás osobně, ale ten původní názor, který byl nepříjemně sarkastický a v principu úplně vedle. Nesnažím se rozporovat vaše zásluhy, ale způsob, jakým jste komunikoval.

  V principu ovšem nejsme ve při, já uznávám roli velkých fotoaparátů. Mezi fajnšmekry jsem automaticky počítal i nadšené fotografy amatéry. Nelze ale popřít, že většinový uživatel opustil složitou a nákladnou techniku, kterou stejně neuměl používat.

  Mějte se hezky.

 • 10. 12. 2020 21:28

  Miroslav Šilhavý

  Nelze ale popřít, že většinový uživatel opustil složitou a nákladnou techniku, kterou stejně neuměl používat.

  Nelze ale taky ani nedodat, že tu nenákladnou mobilovou techniku neumějí používat stejně tak. Člověk by brečel, co všechno dnes lidi publikují jako fotografie, a to jen díky cirkusovým (pardon, "živým") barvám. Udělat krok vpřed nebo vzad je nepřekonatelný problém, a tak se díváme na výtvory se žalostnou perspektivou a s hloubkou ostření od milimetru až do nekonečna.

  Na určitou úroveň bychom rezignovat neměli. Nerezignujeme ani na pravidla pravopisu, děti učíme počítat, byť čárové kódy na pokladně docela dobře zajišťují, že nás prodavačka neošidí (jak nás varovali rodiče). Vedeme diskuse i o tom, že je Linux zajímavější než Windows, byť si většina vybrala Windows, stejně jako ty fotoaparáty se špendlíkovou hlavičkou místo objektivu.

 • 11. 12. 2020 13:22

  Michal Zika

  Vážený pane Krčmáři,
  sarkastický jsem byl proto, že pan Ježek napsal špatný článek. Titulek láká na info o ukončení jedné éry fotoaparátů. Proto jsem si chtěl článek přečíst. Kinofilmovým zrcadlovkám se však věnuje minimálně a pokračuje snižováním významu digitálních fotoaparátů které podle autora již skomírají a glorifikací mobilních telefonů.

  Cituji: Není třeba plakat nad rozlitým mlékem, ony i digitální zrcadlovky skomírají, vše nahrazují zejména mobilní telefony, jejichž foto snímače a objektivy jsou s každým rokem lepší a lepší, navíc podpořené výpočetní fotografií, což je fenomén, který příliš do velkých fotoaparátů nepronikl.

  To je takový nesmysl, že jsem se prostě musel ozvat. Dovolím si tedy vysvětlit pár věcí, aby nebyl budoucí fotoamatér zmaten článkem pana Ježka.

  1. Kvalita obrazu je o rozměru snímače
  Dobrý čip v mobilu 1/2´´ má rozměr 6,4x4,8mm a rozlišení klidně 48MPix. Bohužel, na malé ploše snímače jsou pixely malinké a jejich výkon pro příjem světla je nutné zesílit. V tento moment přichází ke slovu šum, nepřesné barvy a min. dynamický rozsah. Velikost čipu FF je 24x36mm a rozlišení cca 20-48MPix. Protože na kvalitu výstupu má největší vliv právě velikost bodů na snímači, nemá mobil prostě šanci se k zrcadlovce kvalitou ani přiblížit.
  V reklamách se výrobci předhání kdo na ten pidi čip nacpe větší rozlišení. Ale v praxi je to podobné jako když porovnáte papírově stejný výkon 100kw u litrového motoru a třílitru.
  Prostě turbo u motoru ani výpočetní fotografie (nevím co je to za termín, patrně softwarová pomoc pidičipu) ve fotoaparátech kterou uvádí pan Ježek rozměry nedokáže kompenzovat.
  Výrobci DSLR se za pixely také trochu honí, ale je to úměrné vel. čipu. Ale např. u D500 šel Nikon s rozlišením z 24 na 20,9. Ano, menší rozlišení, ale větší dynamický rozsah a lepší výkon na vyšší ISO. Ale protože je to APSC, tak je v praxi využitelné ISO do 2000, každý FF ho v ISO hravě strčí do kapsy. Prostě proto, že má větší snímač.

  2. Skleněnou optiku a optický hledáček plastem a elektronikou nenahradíš.
  Pidi čočka která přestavuje objektiv u mobilu ani s hvězdným názvem opravdu nemá šanci.
  Optiku proto ani rozebírat nebudu, protože zde se prostě srovnávat nedá nic. Focení za použití displeje je spíše mučením i při focení statických věcí, o focení věcí v pohybu nemá smysl psát.

  Dovolil bych si polemizovat s tímto Vaším tvrzením pane Krčmáři.
  Cituji: Nelze ale popřít, že většinový uživatel opustil složitou a nákladnou techniku, kterou stejně neuměl používat.

  Většinový uživatel nic neopustil. Focení zrcadlovkou nebo starými středoformáty nebylo nikdy tak rozšířené jako v určité době focení levnými kompakty. Už za bolševika stál starší Nikon, Canon ap. cca 5000-8000kč. Právě kompakty nižší třídy jsou teď oprávněně nahrazovány mobily. To je asi ta informace která v článku chybí. Ale kompakty vyšší třídy např. Nikon P900-1000, Panasonic FZ 1000 nebo řada Sony cyber-shot dsc-rx10 která je výrazně dražší především kvůli většímu čipu, jsou asi budoucnost pro určitou část fotoamatérů.

  Mobil zatím nedokáže nahradit zrcadlovku, bezzrcadlovku ani kvalitní kompakt.
  Zatím ne. A proto ten článek považuji za špatný a když uvážím, že to psal fotograf, tak je špatný 2x.
  Víte pane Krčmáři, když si chci koupit např. notebook, tak si čtu články o grafický kartách, procesorech a jiných součástech notebooku právě třeba na ROOT. Protože se ta technika rychle mění a já nejsem v obraze, tak spoléhám na odborná média. Za takové jsem považoval i ROOT. Zrovna tak může za odborný názor považovat budoucí fotoamatér článek pana Ježka. No a to se mi nelíbí a nemělo by ani Vám. Root měl vždy dobrý credit a rád bych se na podobná média spoléhal i v budoucnu. Spíše než na reklamní triky prodejců.

  S pozdravem Michal Zika

 • 10. 12. 2020 22:03

  David Ježek

  Vážený kmete pane Ziko, dovolte mi jakožto autorovi textu uctivě zareagovat:

  Nejprve moje citace: "... ony i digitální zrcadlovky skomírají, vše nahrazují zejména mobilní telefony ...". Ano, asi chápu, jak se lze dobrat k tomu, že z tohoto textu vyvozujete cosi o nahrazování zrcadlovek smartphony. Ale nic takového tam explicitně neříkám. A i kdyby ano, tak je to z nemalé části pravda. D-SLR si před 10-15 lety kupovali lidé, kteří si dnes často vystačí s mobilem. Samozřejmě že jedině jouda by si myslel, že lze telefonem nahradit f/1.2 fullframe padesátku, 200mm teleobjektiv či cokoli podobně nadstadnardního. Nic takového ve svém textu nepíšu, to si tam dosazujete vy sám. Jen připomínám v jedné větě jasný trend prodejů: zrcadlovky klesají, smartphony stoupají. Tečka.

  " ... Co o mě víte? ... " Doufám, že správně chápu Vaše rozhořčení. Sám tuhle hlášku vytahuji jen výjimečně, obvykle v situaci, kdy mě někdo odhalí, osvědčí, odsoudí i zpranýřuje na jeden zátah. Ale dobrá, za mě platí, že o Vás nevím nic. A upřímně, mohlo to, nebýt Vašeho komentáře, klidně takto zůstat až do soudného dne. Ale nyní tedy už o Vás něco vím(e), sebeobjasnil jste to v dalších větách. V čem ale jsou relevantní v dané oblasti kritiky, kterou zde prezentujete?

  "...ale jeho článek, který je podle mě špatný. Špatný je proto, že srovnávat mobil a fotoaparát je nesmysl." ... Možná toto je ten kámen úrazu? OK, vy máte jeden názor, já mám názor jiný. Srovnávat lze. Ostatně srovnání jsem se dopustil o pár vět výše (...jedině blb by si myslel ... atd).

  "Vy jste oba s panem Ježkem prostě zapomněli na jednu kategorii lidí kteří fotí. Jmenuje se amatérský fotograf a ten mobilem fotit nebude." .... no vidíte, pletete se. Na tuhle kategorii jsem nikdy nezapomněl. Z čeho dedukujete, že ano? Mimochodem zprávička je o končící výrobě hi-end zrcadlovky s dobovou cenovkou tuším 50 tisíc Kč (plus dalších 10 tisíc Kč byl grip?). Typická spotřebka pro masy?

  "Moje reakce na článek pana Ježka možná pár lidem ušetří nějakou korunu při výběru mobilu." ... To je dle mého názoru HODNĚ ODVÁŽNÉ tvrzení. Mírněte trochu ego pane, zas takové trhače světových rekordů v návštěvnosti v našich diskusích nehledejte.

  Mimochodem, svůj komentář o LP myslím smrtelně vážně. Smiřte se s tím.

  "Mě bylo jen líto těch lidí, kteří si po přečtení článku pana Ježka půjdou koupit nějaký drahý mobilní čínský šunt za nesmyslné peníze jen kvůli focení." ... Aha, jsem to ale svině, že takhle ničím finanční situaci všech těch chudáků, kteří si po přečtení mé věty ve zprávičce na rootu běželi koupit nějaký drahý mobilní čínský šunt za nesmyslné peníze jen kvůli focení. Ale dobře, jestli chcete soutěžit v demagogii, klidně si můžeme dát pár kol v ringu. Každý čtenář diit je mi svědkem, že to umím. Tady a teď už ale prosím ne.

  Teď tedy vážně a upřímně. Přečetl jsem si Váš první příspěvek a toto je můj názor: plácnutí do větru, které je z 99% významově shodné s desítkou tisíc jiných příspěvků v diskusích v hlubináh českého internetu posledních 15 let. Já píšu o mobilech, v souvislosti zmíním upadající prodeje DSLR v důsledku právě těch mobilů (což je fakt) a vy vytáhnete focení ledňáčka, racky v letu atd? Chodíte také na auto weby, kde v článku o mopedech píšete "hurá, už nemusím jezdit na nákupy po Alpských hřebenech svým Audi Q8"? Dle toho, jak jste se odprezentoval v dalším příspěvku soudím, že je pod Vaší úroveň rýpat na téhle úrovni a off topic k tématu té věty, která Vám hnula žlučí. Proč tedy rýpete?

  Možná tohle chtěl naznačit Petr svou reakcí na Vás (nevím, neptal jsem se ho). Vy jste na to navázal tak, že na něj spustíte cosi o mladých mužích? Na úvod mi dovolte doporučit Vám shlédnutí tohoto videa: https://www.youtube.com/watch?v=8gNhzfvYb5Q ... a následně dodat: Co vy víte o tom mladém muži? Co vy víte o mě? Vaše sebejistota v tom, jaký jste frajer a také v tom, jak si překládáte můj text do svého vidění světa je to, co zde v diskusi vytváří zbytečné diskusní vlákno o ničem. Nikoho jste ze spárů zlořáda Ježka nezachránil od koupě smartphonu za XY tisíc Kč. Jen jste dal najevo, že máte jiný názor. To si prosím klidně mějte. Já do smrti budu hájit Vaše právo na něj, ale stejně tak budu hájit právo šéfredaktora tohoto serveru na slušně vyřčené korekce diskutujících.

  Už je dodám, že pokud kopete do věkové kategorie 30+, pak za sebe Vám děkuji za kompliment, ale dosti jste se sekl.
  s pozdravem
  David Ježek

 • 10. 12. 2020 22:30

  Miroslav Šilhavý

  @David Ježek

  Vedete s panem Zikou zajímavé polemiky. Samozřejmě je celý váš spor jen o úhlu pohledu. Zrcadlovku mobil nenahradí, ale existuje skupina lidí, kteří chtěli "o něco víc" - ti dřív kupovali zrcadlovky, dnes už části z nich, pro ukojení potřeb, stačí mobil.

  Mohli bychom také vést úvahu o účelu fotografie. Nevím v jaké generaci kdo jste (o to se přetahujete, ale ani jeden jste to nenapsali), mně je čtyřicet. V mojí generaci byla možnost / schopnost fotografovat omezená cenou materiálu, množstvím filmů v zásobě, a citlivostí materiálu, založeného v přístroji. Fotografování byla víc výjimečná činnost, měla přímé náklady a výsledek nebyl ihned viditelný. Zcela přirozeně se každý aspoň snažil něco málo pochopit a aspoň trošku techniky ovládnout.

  Dnes je fotografie spotřební. Nemluvím o tak "složitých" pojmech, jako je citlivost, clona, závěrka, ale už jen samotné kompozici není potřeba věnovat pozornost. Vyfotí se nadbytek a ono prostě čas od času něco vyjde. Dnes už je v produktivním věku celá generace, co fotografické "problémy" nezažila. Zrcadlovky jsou pro ně (generalizuji, snad odpustíte) jen nadbytečným nesmyslem, který používali, protože jiné "cvakátko" prostě nebylo ani trochu ucházející.

  Tyto generace fotografů opravdu vítají spíš fotografickou pohotovost s mobilem v kapse, kvantitu nad přemýšlením o kompozici, živé barvy nad atmosférou přirozených vad atd. Vyznavačů tradiční fotografie ubývá, stejně jako vyznavačů elpíček a analogového soundu. Ale ti, kteří zůstanou - bude jich minimum - budou cenění.

  Mobily neaspirují na jakost zrcadlovek, a myslím, že to ani nikdo netvrdí. Ukazuje se však, že spousta dřívejších uživatelů zrcadlovek se bohatě spokojí i s mobilem.

 • 11. 12. 2020 13:58

  David Ježek

  Mě je 41, čili jsme na tom tak nějak nastejno. I já jsem si zažil omezenou dostupnost materiálu kvůli ceně (po jisté období jsem spíše nefotil i kvůli ceně za vyvolání/tisk fotek - člověk měl hluboko do kapsy). Jinak to píšete správně, shodujeme se vlastně ve všem. Já to měl tak, že ještě před někoolika lety jsem po Balkánu běhal s 1kg+ zrcadlovkou (žádné video), ze které mám 10Mpix RAWy. O tři roky později už jsem fotil bezzrcadlovkou typu Nikon 1 (1080p video), protože byla kvalitativně lepší než moje Pentax APS-C D-SLR a ten přechod jsem tehdy udělal kvůli focení prvního potomka (Nikon výrazně lépe a rychle ostřil a dával v rozumné kvalitě i ISO 6400). Druhého potomka o další tři roky později už jsem fotil mobilem Kodak Ektra (21Mpix vč RAWu + 4k H.265 video).

  Vlastně jsem postupem přešel k tomu, že většina rodinných fotek vzniká telefonem (aktuálně Nokia 5.3, viz https://diit.cz/blog/sbohem-kodak-ektra-vitej-nokia-53 ...), občas ale rodinu fotím i na film (tu relativně nová Lomography La Sardina s 22mm f/8 objektivem, často obyčejný plastový kompakt Carena, co mi koupila maminka někdy před čtvrt stoletím, když jsme měli fakt hluboko do kapsy, tu 50+ let stará Flexaret IIa, které jsem letos přidal VELKÝ blesk na lyžině, tu 6x9 dálkoměr Zeiss Ikonta starý 90+ let, výjimečně 9x12 velkoformát Voigtländer Avus (opravdu jen výjimečně, nemám na to poslední roky moc času)) - většinou fotím buď kinofilmový materiály typu C-41 (fotil jsem na Kodak Ektar 100 když přišel na trh, fotil jsem na Superii 1600 dokud ji nezařízli, ale většinou jedu prostě na Fuji 200 či Lomo 400 (což je Kodak); a když jdeme s dětma do bazénu, tak jednou ročně vytáhnu z mrazáku 1 kus vodotěsného jednorázového kinofilmáku Fujifilm Quicksnap 800, co jsem nakoupil kdysi ve výprodeji do zásoby). Středoformát jen a pouze čb, v 90% případů Fomapan 100 či 400 (dvoustovka mi nesmí do baráku, jakkoli je to krásnej materiál), občas nějakej ten Ilford (HP5, nebo taky Delta 3200 pushovaná na 12800) a když mě chytne nostalgie, dám hříšné peníze na Tri-X. A až bude víc příležitostí fotit na kinofilm, tak snad konečně vytáhnu metráž Foma Retropanu 320. Volám většinou ve Fomácký konfekci odpovídající buď D-76, nebo X-tol, případně v posledních letech hlavně Rodinal (protože jedině kombinace Fomapanu 400 pushovaného na 1600 a ráchaného semi-stand v Rodinalu je ten správnej punk :-).

  Pohotovost ve focení mě nezajímá. Prostě to buď vyjde, nebo ne. Někdy je na svitku víc odpadu, někdy skoro žádný. Někdy je potřeba scénu s dětmi s Nokií 5.3 "pokropit" a vybrat z toho tu jedinou ostrou (i bez pohybové neostrosti) - legrační je, že je to většinou ta první fotka ze sekvence. I s relativně fotograficky nekvalitní Nokií 5.3 už mám spoustu skvělých fotek, které by prostě se zrcadlovkou nevznikly, protože v dané situaci bych u sebe zrcadlovku neměl (třeba když hrabem listí na zahradě a hodím děti do popelnice, protože chtějí).

  Jo chvíli jsem před lety uvažoval, že bych si pořídil Nikon D700 a k tomu 28/2 a 50/1.2 (na Aukru se tehdy tyhle věci točily za dobré ceny od spolehlivého prodejce) - ale nakonec jsem dospěl k tomu, že z CMOSu to prostě není ono. Poslední typ čipů, nichž se mi obraz opravdu líbil, byly CCD od Kodaku. Jenže kde je jim konec. Bohužel i ta zpropadená Leica M9, která je v tomhle asi poslední pořádný výdobytek techniky, trpí na korozi snímače. Možná by šlo jít cestou středoformátu, nějaká ta Leaf záda na Mamiyu, ale to je zase 2kg+ kalibr, u kterého se o nějakém pohotovém focení, narozdíl od Leicy, hovořit nedá. Takže jsem se spokojil s tím, co jsem psal o dva odstavce výše. Pořád světím v šuplíku Minoltí MC Rokkor 50/1.7, jehož bokeh jsem si tak zamiloval, že jsem i kdysi po pár měsících prodal MC Rokkor 50/1.4, protože nedával tak pěkné fotky. A přemýšlím, že tomuhle Rokkoru jednoho dne pořídím nějaké důstojné tělo (něco cenově rozumného jako Sony A7) a k němu přidám ještě Rokkor 24/2.8 a budu spokojenej. Na MTF křivky zvysoka kašlu, o tom fakt fotky nejsou, o tom je umělohmotné honění si ega v sub-pixel ostrosti při 400% zobrazení a to já neprovozuju.

  Teď je mobilní fotogarfie na vzestupu díky výpočetním technikám, které jí infilstrují. Je jen otázkou času, kdy Google dá Androidu schopnost před jádra pro machine learning v SoC hardwarově akcelerovat nějakou samoučící se síť, která bude fotky z telefonu automaticky vylepšovat tak, že to každé současné zrcadlovce natře zrak. A to bude moment, kdy to definitivně překročí hranici slušnosti. Já se jen modlím za jedno: aby Foma neskončila s výrobou Fomapanů. Protože Kodak i Ilford průběžně zdražují (o MEGAdrahém Fujifilmu se ani nemá smysl bavit). Až se objeví první náznak konce, tak vyházím žrádlo z mrazáku, manželce oznámím, že budeme o (plácnu) 20 tisíc Kč chudší a nakoupím zásoby na zbytek života. Protože jedno je jisté: Magnifax 3, co spokojeně vyčkává na půdě, nás všechny přežije.

 • 11. 12. 2020 14:14

  Miroslav Šilhavý

  @David Ježek

  Hezký popis, rád jsem si početl. Nemůžu říct, že bych ocenil vše, co píšete (prostě moje znalosti takové nejsou), ale většinu jsem za život potkal. Kdysi jsem taky koketoval s tím, že bych se fototechnice věnoval, ale nakonec jsem usoudil, že digitály jsou moc pomíjivé (běží to děsně vpřed), takže jsem si nakonec nechal jen Nikon FM10 a k tomu Nikkor 50/1.2 a předsevzal si, že víc nebudu kupovat, dokud se nenaučím základ - a v tomto bodě jsem pořád :). Digi zrcadlovku i skla si mám kde půjčit, když už je potřeba - a to mi stačí.

  Jediné s čím nesouhlasím je to zjednodušení důsledků inteligentního processingu na mobilech / kompaktech. Tady vidím velký prostor pro processing na PC - prostě z RAWU a s dostatkem výkonu a času se dá dostat víc, než co může zvládnout čip v (takřka) reálném čase. To, co píšete, asi zase zaplní prostor, který spousta lidí hledá, ale nevymýtí to to, že nové algoritmy, ML etc. se budou nejprve projektovat a zkoušet a ladit ve velkém software a teprve zjednodušená a optimalizovaná verze pro daný čip a objektiv se implementuje do mobilu.

 • 11. 12. 2020 13:47

  Michal Zika

  Vážený pane Ježku,
  podle tónu Vaší reakce si myslím, že nemá smysl s Vámi o něčem diskutovat. Na to se opravdu reagovat nedá. Vaše argumentace mi spíše připomíná tu protistranu v diskusi pana Bartoše. Mimochodem jsem volič Pirátů, ale to jsou trochu jiní 30+. Těm patří budoucnost a rád jim svěřím své stáří. Myslím, že trocha sebereflexe nikomu neuškodí. Ve své odpovědi jste mě nepřesvědčil že je Váš článek dobrý. Jen jste se mě pokusil zesměšnit. Mě to nevadí. Problém je v tom, že až budete psát o technice které nerozumím, tak po této zkušenosti už Váš názor nebudu brát vážně. Prostě Vám nebudu věřit. Ale to je Váš problém, ne můj. Já si najdu názor někde jinde.

  S úctou kmet Michal Zika
  P.S. Kdybyste někdy potřeboval poradit s fototechnikou jsem Vám plně k dispozici.

 • 12. 12. 2020 9:35

  David Ježek

  Vážený pane Ziko,

  napsal jsem Vám několik argumentů, kterými vysvětluji to, co kritizujete a dále pak reaguji na Váš komentář. Vy jste se nyní rozhodl v té diskusi nepokračovat a zbaběle to smést hláškou typu "podle tónu Vaší reakce si myslím, že nemá smysl s Vámi o něčem diskutovat". Vaše věc.

  Nevím, co je protistrana pana Bartoše a proč ji zmiňujete. Nevím, proč do této diskuse taháte, koho jste volil. Nevím, co myslíte tou sebereflexí - Vaši nebo moji? Měl byste to upřesnit.

  Nesnažil jsem se Vás nijak zesměšnit, to by můj komentář vypadal VÝRAZNĚ jinak (věřte, že to umím fakt slušně, když chci). Takže: buďte chlap a nevyhýbejte se reakci tímhle splachováním argumentace do kanálu a hláškami typu, že nemá smysl diskutovat.

  Máte plné právo nebrat můj názor vážně. Ostatně od toho je to můj názor, osobní věc. Klidně hledejte názory jiných lidí v jiných textech, máte v tom plnou volnost (a pokud chcete, tak i mé požehnání, jak se tak říká).

  S úctou David Ježek
  Přesto: kdybyste Vy potřeboval poradit s fototechnikou jsem Vám též plně k dispozici.

 • 12. 12. 2020 11:37

  Michal Zika

  Pane Ježku,
  opravdu jsem v té diskusi s Vámi nepokračoval, protože jsem předpokládal, že si přečtete mou odpověď panu Krčmářovi. Nevyhýbal jsem se diskusi s Vámi, jen mi bylo líto psát vše dvakrát. Vždyť je ta odpověď dostupná i Vám. Buďte trochu v klidu a nesnažte se o ty nesmyslné invektivy typu ,, buď chlap". Vaše požehnání k hledání názoru jiných lidí nepotřebuji. Klidně si o focení můžeme pokecat osobně, když si myslíte, že někde opisuji. Můžeme spolu jít i fotit, nemám s tím problém. Možná se oba něčemu přiučíme. Tak nebuďte pořád nabručenej.

  Jde prostě o tuto větu. K článku o analogu nepatří a navíc je to nesmysl. Jaká výpočetní fotografie? LR nebo Photoshop? Co je to za ptákovinu? Ty pidi snímače v mobilech a absence normální optiky, hledáčku, kvalitního ostření apod. budou vždy problém a Vy to přece víte.
  Cituji:
  Není třeba plakat nad rozlitým mlékem, ony i digitální zrcadlovky skomírají, vše nahrazují zejména mobilní telefony, jejichž foto snímače a objektivy jsou s každým rokem lepší a lepší, navíc podpořené výpočetní fotografií, což je fenomén, který příliš do velkých fotoaparátů nepronikl
  Zdravím Michal Zika

 • 12. 12. 2020 20:22

  bez přezdívky

  S tym suhlasim. Je jedno kolko rokov skusenosti stoja za autorom, ten odsek je proste chyba a nie je pravidvy uz od svojho zaciatku - ze digitalne zrkadlovky skomiraji... Hlavne ked tento rok nie len Sony, ale aj Canon posunul tento segment, o ktorom je rec, s novou radou RF a cenovo dostupnych bezzrkadloviek rady R. Odpoved Sony na to tiez vypoveda o mnohom, len nie o upadku. Nehovoriac o pokroku aky urobil napriklad Olympus so stabilizaciou priamo vo vnutri tela.
  Kedze uz vieme, ze myslienka za tym odsekom je niekde inde, nez jeho text, tak som si dovolil do predmetu zahrnut aj bezzrkadlovky

 • 12. 12. 2020 21:28

  Michal Kubeček

  Jestli jsem to dobře pochopil, termínem "výpočetní fotografie" myslel autor postup, kdy se tam, kde chybí skutečná informace, obraz vygeneruje na základě nějaké heuristiky. Představoval bych si, že se tím budou řešit situace, kde maličký objektiv neposkytne dost kresby - typickým příkladem je třeba trávník nebo koruna stromu, na kterých jakýkoli smartphone (bez ohledu na počet pixelů) spolehlivě vyhoří i za sebelepších světelných podmínek a jejich algoritmy tam ve snaze "doostřit" vykouzlí neuvěřitelné obrazce. Vzhledem k tomu, co všechno se s obrazem dělá už dnes, bych se nedivil, kdyby za pár let procesor rozeznal, že tady bude asi trávník, a nějaký tam prostě vygeneroval tak, aby to rámcově souhlasilo s barevnou a světelnou informací, kterou dostal ze senzoru.

  Osobně doufám, že zrcadlovkám se takové vymoženosti vyhnou obloukem nebo aspoň půjdou snadno vypnout, ale nedělám si iluze, že široká veřejnost tím nebude nadšená.

 • 10. 12. 2020 23:09

  Michal Kubeček

  Moje reakce na článek pana Ježka možná pár lidem ušetří nějakou korunu při výběru mobilu. Nekoupí si nějaký tel. se super foťákem za 30000kč, který stále fotí jako mobil, ale mobil na telefonování za 5000kč a ještě mu zbyde na tu levnou zrcadlovku se slušným objektivem. … Mě bylo jen líto těch lidí, kteří si po přečtení článku pana Ježka půjdou koupit nějaký drahý mobilní čínský šunt za nesmyslné peníze jen kvůli focení.

  Je to ode mne asi ošklivé, ale člověk, pro kterého by při rozhodování o tom, za co utratí třicet tisíc, byla rozhodujícím faktorem ta drobná poznámka v téhle zprávičce, si podle mne žádnou lítost nezaslouží.

  (Tedy pokud někdo takový opravdu existuje a není to jen hypotetická konstrukce, což považuji za pravděpodobnější.)

  10. 12. 2020, 23:11 editováno autorem komentáře

 • 10. 12. 2020 0:16

  martinpoljak

  Jak mohou mobilní telefony nahrazovat digitální zrcadlovky mi hlava opravdu nebere. Kde nemá smysl fotit zrcadlovkou, tam jsem tedy já osobně zrcadlovku netahal nikdy, možná tak malý kompakt, a tam, kde fotit zrcadlovkou chci, fotím jí protože žádný -- ani sebelepší -- smartphone podobně kvalitní kresbu (zatím?) prostě neudělá ať bude propočítávat co chce jak dlouho chce.

  Fakt nevím.

 • 10. 12. 2020 2:06

  Ondro

  Nieje to len o kresbe ale aj o ovladani a celkovom koncepte, ktory bol stavany na tu jednu cinnost. To, co urobim na zrkadlovke za moment, to mobil ani nemusi vediet urobit. Kvalita vystupu je druha vec. Porovnavaju sa tu dve neporovnatelne veci.
  Na to sa telefon nikdy nebude chytat.
  Ako tu uz niekto pisal predomnou. Mobily nahradili jedine tak kompakty, hlavne tie lacne. Ani lepsi kompakt mobil nenahradi.

 • 10. 12. 2020 8:23

  cziss

  Chápu Vaše rozhořčení, protože mě tento vývoj taky dost štve. Já jsem nakonec nejvíc oblíbil profi kompakty, pro moje potřeby je to ideální kategorie. Bohužel celé foto odvětví jde do háje, ne jen zrcadlovky. Ono taky, když si koupíte profi kompakt na 20k nebo zrcadlovku za 50k, tak to prostě nějakou dobu neměníte, jak je to v článku. A kolik je takových co do toho tolik investují...

  A teď k tomu, jak mohou mobily nahrazovat zrcadlovky? No jednoduše, v dřívějších dobách zrcadlo kupovali i naprostí antitalenti. Jen proto, že buď chtěli zamachrovat, nebo si mysleli, že s tím udělají lepší fotku než z kompaktem a nebo jim to šikovný prodejce vnutil. To už dneska není, každý fotí na mobil, ona totiž ta kvalita té fotky v případě těchto lidí (a že jich je) je stejná, nebo jen trochu horší, jako kdyby to fotily tím zrcadlem, navíc to má všelijaké ty čudlíky a tak... :) A také když to vidím kolem sebe, tak fakt je, že kvalitu fotky, dnes už nikdo neřeší.

 • 10. 12. 2020 9:09

  Michal Kubeček

  Ta kvalita (tedy technická, aby se na mne zase nevrhli "umělci") stejná není; i když tu zrcadlovku bude mít v ruce ignorant a bude všechno mačkat na "zelený obdélníček", tak pokud to nezkazí úplně (jako třeba že se nezaostří), bude výsledek pořád lepší než z jakéhokoli mobilu. Problém je spíš v tom, že to většina lidí nepozná, protože nechápou rozdíl mezi "ostrostí" a kresbou nebo budou uměle přisycené barvy považovat za lepší než "vyblitou" realistickou fotku.

 • 10. 12. 2020 9:37

  biny

  Vyblitá realistická fotka taky může znamenat špatný nebo žádný postprocessing. Ze zrcadlovky málokdy vyleze přímo použitelný jpg.

 • 10. 12. 2020 9:51

  cziss

  Jasně, ale je kvalitu posuzuje vždy ten, kdo se na fotku divá, jak už jste v podstatě napsal :).

  Jo a pardon, já to toho vlastně nechtěl zakomponovat "kvalitu", ale "líbivost". A jsem přesvědčen o tom, že ten kdo se zrcadlem neumí, tak mobilem udělá líbivější fotku než zrcadlem a bude to považovat za kvalitu.

  10. 12. 2020, 09:55 editováno autorem komentáře

 • 10. 12. 2020 8:38

  FilmShooter

  Stále fotím na filmové materiály i digi, mám slušnou sbírku přístrojů z obou kategorií, ale když už chci mít supr fotky z dovolené vytisklé v knize na formát 30x20cm, nejlepší výsledky mám z letitého Nikonu D700 + 50/1.8 = dnes výbava v ceně smartphonu střední třídy. Nikdy by mě nenapadlo fotit důležité fotky na smartphone (mám P30 Pro).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.