Hlavní navigace

Konference OpenAlt 2019 proběhne v Brně už tento víkend

31. 10. 2019

Sdílet

OpenAlt

Čtrnáctý ročník konference OpenAlt spojí a otevře komunity z různých oborů. V Brně se sejdou vývojáři, lidé ze státní správy, učitelé, vědci, ale i domácí kutilové. Společným tématem bude otevřenost.

Již tento víkend 2. a 3. listopadu se v Brně na FIT VUT uskuteční čtrnáctý ročník konference OpenAlt, která se zabývá otevřeným softwarem, otevřenými daty, počítačovou bezpečností a soukromím, vývojem otevřených technologií, přístupnou státní správou a moderními trendy ve vzdělávání. „Chceme dát dohromady odborníky z mnoha různých oblastí, kteří se nebojí společně komunikovat a vymýšlet neotřelá řešení napříč nejrůznějšími obory,“ říká Jozef Mlích, hlavní organizátor akce.


Konference již má hotový program, jehož hlavní část je rozdělena do osmi sálů. Celkem zazní 90 témat od 90 přednášejících, kteří promluví v šesti přednáškových a dvou workshopových místnostech. Vstup na konferenci je zdarma, stačí vyplnit registrační formulář. „Registrace není povinná, ale pomůže nám s organizací konference a plánováním do příštích let,“ říká Mlích.

Kromě přednášek čeká návštěvníky také bohatý doprovodný program: stánky zajímavých projektů, dětský koutek, bazar knih a samolepek či dva společenské večery. „Letošní ročník navíc obohatí šifrovací hra, kterou připravili lidé z české OpenStreetMap komunity a návštěvníci tak mohou trénovat na známou brněnskou šifrovačku Tmou,“ dodává Jozef Mlích.

Ačkoliv původně se konference, ještě pod názvem LinuxAlt, zabývala výhradně open source softwarem, tak společně s přejmenováním na OpenAlt došlo i k výraznému rozšíření témat. Stejně tak, jak se vyvíjela samotná komunita kolem open source a především operačního systému Linux. „V jednu chvíli zjistíte, že jste spokojeni se svým operačním systémem, ale pokud nemůžete ze svého počítače odeslat daňové přiznání, protože vyžaduje rozšíření, které není k dispozici na váš systém, nedostanete se k datům třeba ohledně výstavby v okolí vašeho bydliště, tak se jeho použitelnost a pohodlí výrazně snižuje. Přitom právě státní správa má být přístupná všem občanům. Zároveň očekáváte, že tahle citlivá data budou na Internetu v bezpečí. A to nejde bez vzdělané populace – kde navíc platí, že  čím dřív začnete, tím lepšího výsledku dosáhnete. Proto jsme na konferenci přidali i přednášky z okruhu bezpečnosti, soukromí a moderních trendů ve vzdělávání,” vysvětluje pozadí vzniku konference Jaroslav Řezník, jeden z dalších organizátorů konference.

O to víc pak organizátory konference těší i vzrůstající zájem nejen laické a odborné veřejnosti, ale také politické reprezentace. „Na konferenci tak vystoupí i pan místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který rozebere aktuální plány Evropské unie v oblasti regulace Internetu a pan poslanec Ondřej Profant o národním Gitlabu,” doplňuje Mlích.

Z tradičních open source softwarových přednášek se návštěvníci mohou těšit na výběr přednášek kolem oblíbené distribuce Fedora, souborovém systému XFS, hraní na Linuxu, Firefoxu, i pokročilejšího využití open source software. Z bezpečností oblasti vystoupí známý propagátor bezpečnosti na Internetu Michal Špaček.

Konference se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Partnery akce jsou Red Hat, Oracle, ELOS, ICT Pro, SledovaniTV, CZ.NIC, CESNET, vpsFree.cz, ZOOM International a ITjobs. Pořádá spolek OpenAlt společně s FIT VUT v Brně a SU FIT VUT v Brně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.