Hlavní navigace

Kontroly počítačů a mobilních telefonů na hranicích USA

13. 8. 2020

Sdílet

Hranice USA

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států (DHS) nedávno zveřejnilo zprávu o dopadu digitálního forenzního programu na hranicích USA na soukromí. Digitální forenzní program znamená, že jsou vám na hranicích stažena data z osobních počítačů a mobilních telefonů. Toto se v minulosti dělo bez soudního příkazu, až v listopadu loňského roku soud rozhodl, že to odporuje ústavě.

V roce 2018 bylo prohledáno 33 tisíc zařízení, v roce 2017 30 tisíc a v roce 2015 jen 4 tisíce. Zaznamenávají se kontakty, IP adresy, seznam telefonních hovorů, kalendář, historie GPS polohy, emaily, detaily ze sociálních medií, obrázky, videa, textové zprávy, bankovní účty a transakce i záložky v prohlížeči. Takže prakticky všechno. Data jsou pak uložena 75 let. K uložení a vyhodnocení dat se používá software PenLink PLX, který také používá policie k odposlechu hovorů, textových zpráv nebo zjištění GPS polohy. Nicméně podle závěru zprávy DHS je dopad tohoto forenzního programu na soukromí malý. 

Vlastní zkušenost s forenzním programem z prosince 2018 popisuje na svém blogu Andreas Gal, bývalý CEO Mozilly, v současnosti zaměstnanec Apple. Andreas odmítl vydat heslo k služebnímu mobilnímu telefonu a notebooku s tím, že obsahují citlivé informace zaměstnavatele a potřebuje se s ním spojit, případně se svým právníkem. To mu nebylo umožněno. Bylo mu vyhrožováno zabavením zařízení, ale nakonec byl i s nimi propuštěn. Jen mu byl odebráno povolení Global Entry.

(zdroj: slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.