Hlavní navigace

Království Tonga je po tsunami odříznuté od komunikace, oprava kabelu potrvá nejméně měsíc

26. 1. 2022

Sdílet

Loď moře oceán Autor: Depositphotos

Podmořský kabel, který spojuje ostrovní Království Tonga se zbytkem světa, je po nedávném tsunami vážně poškozený. Pro sto tisíc místních obyvatel výpadek zasáhl veškerou komunikaci včetně té telefonní. Pomocí družicového spoje z místní univerzity se podařilo alespoň částečně obnovit provoz mobilní 2G sítě, ale spojení je nestabilní a připojení k internetu přes něj nefunguje prakticky vůbec.

Novozélandský ministr zahraničí řekl, že potrvá nejméně měsíc, než se podaří opravit všechna poškození na kabelu obsluhujícím jižní část Tichého oceánu. Předpokládá se, že je kabel poškozen 37 kilometrů od pobřeží Tongy. Je potřeba tam vyslat loď, která kabel ze dna vytáhne, provede opravu a zase jej hodí na dno. O opravě podmořských kabelů jsme psali v článku Optické kabely v oceánu: tudy doopravdy teče internet.

Problémem je, že nejbližší loď, která je schopná specializovanou opravu provést, kotví 4700 km daleko na Papui Nové Guineji. Proto se oprava pravděpodobně protáhne. Každoročně je potřeba takto opravit podmořské kabely na zhruba 200 místech. Jen výjimečně ale za problémy může přírodní katastrofa, obvykle jsou kabely poškozeny sítěmi či kotvami rybářských lodí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.