Hlavní navigace

Které internetové služby chrání vaše data před vládou?

3. 5. 2013

Sdílet

Electronic Frontier Foundation, organizace zabývající se ochranou osobních práv v digitálním světě, vydala studii Who has your back? 2013. Ta se zabývá tím, jak ochotně internetové firmy a služby spolupracují se státy ohledně přístupu k vašim datům. Mezi kritérii bylo například vyžadování soudního příkazu, zveřejňování transparentních statistik ohledně požadavků států nebo lobování za práva uživatelů v americkém kongresu.

Na výbornou uspěl Twitter, který prošel „bez ztráty kytičky“. Chvalitebně si vedly také Google, Dropbox nebo LinkedIn. Nejhůře naopak dopadly Apple a Yahoo. Často kritizovaný Facebook se umístil někde uprostřed.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 5. 2013 17:50

  ___ (neregistrovaný)

  Obávám se, že reálná vypovídací hodnota je mizivá...
  Krom ignorování některých kritérií (sledování uživatele samotným provozovatelem například) je tu ještě jeden problém. Autoři z velké části staví jen na privacy policy.
  A tam si přece můžu napsat co chci. Reálná data o většině důležitých kritérií prostě nejsou.
  Ps.
  - To, že někdo ztropil poplach když mu tam lezli Číňani (= nepřátelská vláda) neznamená naprosto nic. Až upozorní nějakou větší rybu na zájem o data ze strany NSA/FBI/..., tak se můžeme bavit..... ;-D
  - To, že někdo dává do placu seznam blokovaného obsahu neznamená, že je ten seznam kompletní.
  - To, že někdo informuje o tom, že byl nějaký obsah zablokován neznamená, že o tom informuje vždy.
  atd.
  Takže co jsme se to vlastně dozvěděli? :-D

 • 4. 5. 2013 12:45

  Schizofrenik (neregistrovaný)

  Blízko výborné to bude teprve, až daná služba bude každého postiženého uživatele okamžitě informovat, že byla nucena (kvůli existenci soudního rozhodnutí) předat o něm "tomu a tomu" "ty a ty" za "obdbí". Předá mu pochopitelně i kompletní kopii předaných informací.

  Také by měla uživatele automaticky informovat o takovém požadavku, i za podmínky že mu stále nevyhověla protože například scházelo zmíněné soudní rozhodnutí.

  Myslím, že by také neuškodilo, jednou ročně uživatele informovat jaké informace o něm jsou shromažďovány, za jakým účelem, a jak je vyřešena skartace.

  Součástí předchozích dvou jmenovaných požadavků by měla být i možnost okamžitě ukončit používání služby. Včetně okamžitého vymazání informací shromážděných o uživateli, nanejvýše respektovat archivační povinnost danou zákonem.
  Což jsou zpravidla jen neveřejné dohody, takže uživatel by to měl mít možnost eventuálně použít před soudem na svoji obranu - myslím že by šlo o nepřípustný důkaz. Navíc by to byl jedinečný impuls pro ostatní uživatele služby aby službu která nedodržuje své vlastní podmínky nepoužívali.

  P.S.
  Vše uvedené bohužel nahrává odstraňování účtů a problematického obsahu pohým zastrašováním. Což je dnes celkem běžné. S tím se ale budou muset uživatelé a tvůrci obsahu vypořádat každý jednotlivě, dnes tento problém za ně mnohdy řeší právě služby nabízející jejich obsah.