Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Let's Encrypt vydal první certifikát obsahující IP adresu. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Nově přidané názory se na webu objeví až po schválení redakcí.

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 7. 2025 23:24

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Zakázání HTTP a a nemožnost obejít nedůvěryhodný certifikát je zalepení té největší bezpečnostní díry, kterou dnešní webové prohlížeče mají. Tahle možnost totiž přenáší na uživatele rozhodování o bezpečnostních aspektech, o kterých drtivá většina z nich vůbec nic netuší.

    Je to ponižování funkčnosti? Ano, samozřejmě. A je to tak v pořádku. Letadla také mají poníženou funkčnost, místo aby měl před sebou knipl každý pasažér, mají ho jen piloti. Na operačním sále se také nedává skalpel do rukou pacientovi, přestože by mu to dalo k dispozici funkčnost, kterou dnes nemá. Akorát se prostě v průběhu času ukázalo, že není užitečné dávat lidem do rukou nástroje, se kterými neumí zacházet.

    A že vy byste takový prohlížeč nepoužíval? V pořádku, nikdo vás k tomu nenutí. Klidně si naprogramujte vlastní prohlížeč. Drtivá většina lidí ale bude používat prohlížeč, který je pokud možno bezpečný a který jim nedává do ruky nebezpečné nástroje, kterým nerozumí a které by v drtivé většině případů použili nebezpečně.