Hlavní navigace

Let's Encrypt zavádí podporu IDN

21. 10. 2016

Sdílet

Certifikační autorita Let's Encrypt dnes oznámila spuštění podpory pro domény s národními znaky (IDN). Uživatelé na celém světě tak mohou začít využívat certifikáty pro domény, které obsahují i jiné než ASCII znaky.

Zároveň byla aktualizována pravidla vydávání certifikátů [PDF] a v nich se explicitně píše, že autorita nebude řešit problémy s homoglyfy (míchání podobných znaků různých abeced), neboť jsou řešeny již na straně doménových registrů a zároveň ve webových prohlížečích. Jinými slovy: pokud je doména v DNS, je pro ni možné žádat o certifikát.

Pokud používáte oficiálního klienta Certbot, musíte pro podporu IDN nainstalovat vývojářskou verzi. Například klient ACME.sh certifikáty vyžádá bez problémů, jak jsme právě vyzkoušeli.

Certifikát je skutečně možné vystavit, prohlédnout si ho můžete u našeho redakčního kolegy na ondřej.caletka.cz. Dodejme, že česká doména IDN nepodporuje, protože jej uživatelé dlouhodobě odmítají. V mnoha národních i generických doménách už jej ale uživatelé využívají, nyní pro své služby mohou získat i certifikáty od Let's Encrypt.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.