Hlavní navigace

Librem 10 a 11: hybridní tablety s Linuxem

25. 5. 2016

Sdílet

Společnost Purism, která se snaží vyrábět co nejsvobodnější počítače, představila další modely řady Librem. Tentokrát jde o hybridní tablet, který po připojení klávesnice vypadá a funguje jako notebook. Obsahovat bude systém PureOS založený na Debianu s prostředím GNOME, ale neměl by mít problém ani s kteroukoliv jinou distribucí.

Menší a slabší (Intel Atom) varianta Librem 10 vyjde na 599 dolarů, větší a výkonnější (Intel Core M, větší paměť a SSD) Librem 11 na 999 dolarů. Unikátem jsou hardwarové vypínače modulů, které by teoreticky mohly ohrozit uživatelovo soukromí – Wi-Fi, Bluetooth, kamera, mikrofon a GPS.

Zařízení jsou nabízena na Indiegogo a vzniknou i pokud se nepodaří dosáhnout cíle 150 tisíc dolarů. Tentokrát zařízení bohužel nejsou tak svobodná, jak je u Librem zvykem. Open-source BIOS Coreboot nebo svobodné ovladače pro Wi-Fi a Bluetooth vzniknou pouze tehdy, pokud se podaří dosáhnout stretch goals mezi 550 a 950 tisíci dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 5. 2016 9:38

    Jarda_P

    Proc Gnome, proboha? Oni tam daji Atom a pak tam strci Gnome. To se na Atomu neda, uz Gnome 2 se na Atomu plazilo dost hrozne a 3 si radsi ani nepredstavuji.

  • 26. 5. 2016 11:07

    Cabrón (neregistrovaný)

    GNOME 3 nemá s GNOME 2 mnoho společného a na embedded systémech patří k těm svižnějším. Provozujeme to na různých jednočipech (obdoba RasPi) a problémy nejsou, na tabletech a mobilech je taky poměrně vidět.

  • 26. 5. 2016 12:37

    BzukTuk (neregistrovaný)

    Co se Gnome3 týče (Ubuntu Gnome 1510), tak jsem to provozoval chvíli na Intel Atom Z3735F čtyřjádrový 1.33 GHz. Všeljaké ty eye candy efekty nejsou úplně nejsvižnější (zejména přechody do nabídky aplikací nejsou úplně pro oko plynulé) ale pracovat se v tom bez problému dalo (Firefox, terminál, videa ve VLC - cestovní netbookové využití).

    Z důvodu lepší integrace onboard virtuální touch klávesnice (automatické vysouvání a podobně) jsem přešel na Ubuntu Mate 1604 - tam jsem si nějakého trhání a drhnutí zatím nevšiml.

    Spíše by mě ale zajímalo, jakým způsobem chtějí vyřešit freeze bug v ovladači i915, v různé podobě se vyskytující snad od kernelu 3.16. Stability se mi povedlo dosáhnout až s kernelem 4.6 a mnoha patchy, tak by mě celkem zajímalo jak to chtěj u toho menšího Atomového Librem řešit. (Nevím jestli se problém vyskytuje i s Intel Core M)
    https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=109051
    http://www.root.cz/zpravicky/zamrzani-linuxu-s-intel-bay-trail/

  • 27. 5. 2016 15:24

    JeCh

    s Core-M problém není. Mám Cube i7 (dost podobný tomu dražšímu modelu, akorát za půlku peněz) a běhá to s aktuálním Kubuntu parádně. V HTPC mám Celeron J1900 a ten samozřejmě s jádrem novějším než 3.16 do pár hodin lehne. Takže tam zůstávám na Kubuntu 14.04 a kernelu 3.13. Snad se jednou dočkám toho, že tu chybu někdo doopravdy opraví. V nejhorším na HTPC vypnu v BIOSu podporu pro C-States. U notebooku ale takový řešení nepřichází v úvahu, to by se značně projevilo na výdrži.

  • 26. 5. 2016 11:21

    bflmpsvz (neregistrovaný)

    Dokud na tom nepobezi cisty Debian, tak je to napikacu. Jak mam mit jistotu, ze to toho jejich klonu nedaji backdoor?