Hlavní navigace

Librem 15: téměř úplně svobodný notebook

24. 11. 2014

Sdílet

Na crowdfundingovém portálu Crowd Supply se objevil projekt notebooku Librem 15. Ten je výjimečný tím, že se snaží být co nejvíc svobodný/otevřený. Používá pouze komponenty, ke kterým jsou dostupné svobodné ovladače, takže může být celý systém včetně kernelu stoprocentně open source. Jako BIOS je použit svobodný coreboot, který však musel být obohacen o několik málo proprietárních součástí.

Uzavřený firmware pak mají také některé hardwarové komponenty, např. SSD disk. Proto Librem 15 nemůžeme nazvat kompletně svobodným. Podobných pokusů už tu bylo několik, ale notebook většinou působil poměrně zastarale. Librem 15 není ten případ. Šasi vypadá moderně a atraktivně a hardware je současný patří do vyšší výkonnostní třídy (Intel i7).

To se projevuje i na ceně, která byla stanovena na 1899 dolarů, tedy cca 43 tisíc korun. V rámci kampaně však můžete využít i zvýhodněných nabídek, momentálně lze notebook pořídit za 1449 dolarů. Aby se projekt uskutečnil, je třeba do konce roku vybrat 250 tisíc dolarů. Zatím se podařilo shromáždit cca 15 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?