Hlavní navigace

LibreOffice 4.3 vylepšuje práci s komentáři

30. 7. 2014

Sdílet

The Document Foundation podle plánu vydala novou verzi kancelářského balíku LibreOffice 4.3. K dispozici už jsou zdrojové kódy, binárky pro Windows a OS X a balíčky pro linuxové distribuce, konkrétně DEB a RPM. Podrobnosti najdete v poznámkách k vydání. Z obecných novinek zmiňme lepší export do PDF, upravené ikony či náhledy v uvítací obrazovce – nově se zobrazují pro všechny dokumenty, nejen pro ODT jako dosud.

Nejvíce novinek se tentokrát dočkal textový procesor Writer. Posouvá limit znaků na odstavec (z cca 65 tisíc na dvě miliardy, resp. 16 bitů → 32 bitů) a ve výchozím stavu je změna velikosti obrázku proporcionální. Řady vylepšení se dočkala práce s komentáři. Nově je lze hromadně formátovat a tisknout na okraje dokumentu. Přibyla také podpora importu komentářů odkazujících se na část textu, ne pouze na místo.

Tabulkový procesor Calc zase lépe zvýrazňuje buňky při psaní vzorců a zobrazuje počet sloupců a řádků výběru. Nově lze vybrat také z několika modelů, které mohou být použity pro počítání s textovým obsahem buněk. Dále byl přepsán algoritmus pro řazení dat, zrychlení je patrné zejména u velkých souborů dat. Přibyla také podpora řady dalších funkcí z konkurenčního Excelu. Do prezentací v Impressu je od verze 4.3 možné vkládat 3D objekty ve formátu glTF.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.