Hlavní navigace

LibreOffice Calc dostal první patch pro vícevláknový běh

22. 11. 2017

Sdílet

Výkon tabulkového procesoru z kancelářského balíku LibreOffice lze v mnoha ohledech výrazně zvýšit. Zatím se práce odehrávaly zejména na poli OpenCL, ale toto výpočetní rozhraní není vždy k dispozici.

OpenCL je použitelné pouze tam, kde ovladače a zejména grafické procesory/jádra toto rozhraní podporují. V případě absence je nucen Calc pracovat „klasicky“, což nyní znamená v jednom CPU vláknu. Tor Lillqvist a Dennis Francis z Collabora nyní zaslali do projektu commit, který představuje počátek implementace vícevláknovéhu běhu některých výpočtů.

Vše je zatím potřeba aktivovat ručně volbou CPU_THREADED_CALCULATION, přičemž se počítá s tím, že vícevláknový běh na CPU bude sloužit jako záloha tam, kde není k dispozici OpenCL. Phoronix si klade řečnickou otázku, zda se stihne vícevláknová podpora dostat do LibreOffice 6.0 začátkem příštího roku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2017 17:18

  asdf (neregistrovaný)

  OpenCL přece dokáže běžet vícevláknově i na procesoru a dokonce s využitím SSE a AVX. Nebo se pletu?

 • 23. 11. 2017 8:13

  Dušan (neregistrovaný)

  Po nainštalovaní potrebných knižníc vo testovacej fedore27 mi Sandy Bridge i7-2620M ukazoval opencl 2.0.

  Takže hej procesor môže bežať s opencl. Ale či viacvláknovo..... Neviem či "cliinfo" ukáže túto vlastnosť.

  A AMD vydalo ROcm (opencl driver pre procesori intel a amd a grafiky AMD) aj pre svoje procesory. Takže....

 • 23. 11. 2017 10:45

  Karel (neregistrovaný)

  Já si myslím, že je naprosto jedno, co OpenCL umí nebo neumí. Vede mě k tomu tato část oznámení: "vícevláknový běh na CPU bude sloužit jako záloha tam, kde není k dispozici OpenCL"

 • 27. 12. 2017 2:59

  Eirlys (neregistrovaný)

  I am looking to learn more about this issue. Thank you for sharing. I will follow this site regularly.inte­resting. I like your suggestions. thank you for sharing. abcya

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.