To jen říká, že osazování desky součástkami skrz je časově a finančně náročné. Možnost připájet ji do většího zařízení pomocí těch polodírek na kraji (Castellated Holes) je jistě zajímavá, ale stejně to nevysvětluje kdo je cílová skupina pro tuto desku. Pokud je to limitovaná edice, tak to nepoužiju do nového zařízení a jako bastlíř mám větší možnosti sáhnout po jiném zařízení. A pokud jsem bastlíř, tak díky menší velikosti můžu mít problém se stávajícím příslušenstvím. To vůbec nemluvím o tom, že tyto Atmegy jsou vlastně přeživši předchůdci dinosaurů. Stejnou službu udělá jakýkoliv malý ARM, navíc má větší potenciál pro růst.
Můj soukromý názor je, že je to limitovaná edice, protože v době současné krize jsou všechny čipy jedna velká limitovaná edice. Takže prostě zvolili model, že co nejrychleji shrábnou peníze na množství, které jsou schopni v současnosti dát dohromady a za tři roky až se situace uklidní to můžou v klidu zrecyklovat jako nelimitovanou edici.
Generických mikrokontrolerů je dost, desky s STM32 F0/F4 vyrábíme i v tomhle kvartále po tisících (což je na svět málo, ale s originálním Arduinem řekl bych řádově srovnatelné).
Čeho je nedostatek jsou ATmegy – protože jejich výroba už opravdu končí. Microchip (dříve Atmel) posílá jednu EOLA (End of Life Announcement) noticku za druhou, jedna řada po druhé se ukončuje. Nabízí ještě výrobu tzv. End of Life objednávek, a pak už šlus. Distributoři je mají už z většiny značeny jako Not Recommended For New Design, a z většiny vyprodány.
Mám z minula hodně produktů které vznikly stylem "tady máš arduino s breadboardem, dej nám to na desku", poptávky na ARM refresh se začínají hromadit :-)
Mě by docela zajímalo, kdo skutečné Arduino opravdu kupuje. Všechny možné čínské a kdovíjaké jiné klony chápu, tam to stoji pár dolarů a při rozumném použití to za trochu peněz udělá dost parády s nevelkým úsilím. Ale proboha, dávat desítky eur za opravdové Arduino, přičemž za danou cenu by se daly sehnat technicky daleko vyspělejší řešení? Fakt nechápu.
Já si jedno koupil. Když jsem začínal, abych měl referenční bod, když něco nebude fungovat na těch čínských klonech, abych měl jistotu, že HW je v pořádku.
A co si budeme povídat, je to sice předražené, ale moc peněz to není, dá se to.
Akorát bych čekal, že za tu cenu, která mnohonásobně převyšuje cenu součástek, bude mít třeba nějaké ochrany. Když už je to stavebnice nebo nástroj na bastlení, aby to člověk nezničil jediným pitomým zkratem. Nemá to nic.
https://www.rugged-circuits.com/
Tohle stojí dost podobně jako ta limitovaná edice, a už to něco vydrží.
Uzitna hodnota ESP32-xx je samozrejme mnohem vyssi nez RpiPico, nicmene to jejich IDK je neco priserneho. Navic pokud od toho ESP skutecne neco chcete, zacnete najednou zjistovat, ze tam je mraky chyb, nebo veci jsou reseny jinak nez by clovek cekal, treba misto HW reseni je tam SW interruptova hruza (takhle jsem se jednou divil proc mi generuje ESP-IDF komponenta nejaky divny signal na osciloskopu a zjistil jsem, ze jsem se dostal za hranu toho '"co stiha presne".
Ted to srovnejte s vecmi okolo Pico, ktere jsou zdokumentovane az na uroven registru, pekne popsane...
Použít s NuttXem https://github.com/apache/incubator-nuttx.
Zatím to bude někde dřít, ale pracují na tom i jejich vývojáři a vedu i studnety, kteří by mohli něco málo užitečného přidat. Pokud se najdou další se zájmem, rád je zapojím a něco se od nás naučí. Porfolio znalostí máme široké, jen ten hlavní výsek pro studnety zde.