Hlavní navigace

Linux 3.12: vylepšení ext4 a ovladačů AMD

Sdílet

Roman Bořánek 5. 11. 2013

Linus Torvalds oznámil vydání nové verze linuxového jádra 3.12. Výrazného vylepšení se dočkaly svobodné ovladače AMD po stránce výkonu i spotřeby. Došlo i na Nvidii, která dostala technickou podporu přepínání grafických karet za běhu. Ještě ale bude trvat, než se funkce implementuje do samotných ovladačů.

Souborový systém ext4 zase rozšiřuje cachování a vylepšuje obnovu bloků. Projevilo se to i na výkonu, podle testu Phoronixu je ovladač v Linuxu 3.12 o zhruba 15 % rychlejší. Přibyla také podpora APU AMD Berlin a další novinky se objevily u souborových systémů F2FS, XFS a Btrfs. Podrobný rozbor novinek opět přináší Phoronix.

Linus také objasnil, jak si to představuje s přechodem na verzi 4: „Nechci aby to skončilo u čísel, která jsme tu měli ve druhé řadě kernelu… Tak daleko ještě nejsme, ale byl bych rád, abychom se nepřehoupli přes dvacítku. Myslím že zhruba tak za rok bychom mohli mít verzi 4.0 navazující na 3.19.“ Čtvrtá verze tedy nebude nijak revoluční, je dokonce zvažována i možnost, že přinese jen opravy chyb (zato ve velkém množství).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.