Hlavní navigace

Linux 5.10 přinese podporu nových CPU AMD a Intel

13. 10. 2020

Sdílet

AMD Ryzen

Linux 5.9 je už dva dny na světě a zraky tak míří na verzi příští. Ta mimo jiné bude řešit podporu nově ohlášeních CPU architektur či rodin CPU, jejichž architektura je třeba již několik let stará. Hned v pondělí zamířilo do vývojové větvě budoucího Linuxu 5.10 několik úprav pro procesory Intel a AMD následovaných pull requesty od Ingo Molnara.

Zahrnují například úpravy pro novou Top-Down metriku pro Intel Ice Lake (mobilní 10nm CPU, na trhu jsou již 1 rok), které by měly zvýšit výkon. Patche jsou známé už víc než rok a půl, ale nějak se pozdrželo jejich začlenění. AMD se zase týká rozšíření kódu AMD RAPL (Run-Time Average Power Limiting) pro Zen 1 a Zen 2 také na nově nastupující generaci procesorů Zen 3 (Ryzen 5000), plus zde došlo také na několik úprav zajišťujících navýšení výkonu.

Opravena bude podpora uncore u platforem Intel Ice Lake a Tiger Lake (nejnovější CPU architektura Intelu s novou grafikou Gen12/Xe) a přidána je podpora Snow Ridge (to jsou zase v únoru uvedené úsporné 10nm serverové Atomy s jádry Tremont a podporou 5G sítí) a Jasper Lake (nové 10nm Atomy s Tremont/Gen11 pro levnější zařízení). Dodejme, že architektura Tremont obecně je low-end x86 na 10nm procesu s Gen11 GPU a až 24 CPU jádry (Atom P5962B).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.